- A A A+ |
Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Polskie innowacje
Polskie innowacje

 

Innowacyjne wykopki
 
Powierzchnia uprawy i produkcja warzyw korzeniowych w Polsce, w tym marchwi, pietruszki i cebuli, w ciągu ostatnich kilkunastu lat znacząco wzrosła. Gospodarstwa warzywnicze są na ogół dobrze wyposażone w sprzęt do uprawy gleby, nawożenia i ochrony roślin – zdecydowanie gorzej wygląda sytuacja w zakresie wyposażenia w specjalistyczny sprzęt do zbioru warzyw. W tym celu, w  większości gospodarstw wykorzystywane są zwykłe kopaczki lub pługi jednoskibowe, co ma znaczący wpływ na wysoki udział robocizny w procesie zbioru.
 
 

 
Hit opatrunkowy
 
Aktualnie jesteśmy świadkami narastającej liczby pacjentów, których częstym problemem zdrowotnym, będącym konsekwencją chorób cywilizacyjnych, są trudno gojące się przewlekłe rany skóry. Tylko 50% owrzodzeń o podłożu żylnym goi się w ciągu 4 miesięcy, a częstość nawrotów na przestrzeni roku wynosi około 15%. Podłożem około 80% ran przewlekłych kończyn dolnych jest przewlekła niewydolność żylna. Szacuje się, że w Polsce występuje ona u 47% mężczyzn i 37% kobiet. Owrzodzenia w zespole stopy cukrzycowej to kolejny masowy problem, czego wyrazem są liczne zachorowania na cukrzycę.
 
 

 
Okulary dla niewidomych
 
Niniejszy produkt to innowacyjne urządzenie elektroniczne składające się z układu kamer, modułu dźwiękowego oraz procesora, wspomagające poruszanie się osoby niewidomej. Komunikuje się z komputerem przez port USB, a jego elementy są wbudowane w oprawę okularów. Prototyp urządzenia jest elementem systemu dźwiękowego, którego docelowym zadaniem jest ostrzeganie o przeszkodach dla osoby niewidomej.
 
 

 
Jednoosiowy Egzoszkielet Ramienia Sterowany Elektromiogramem
 
Jednoosiowy egzoszkielet ramienia sterowany elektromiogramem to szczególna forma konstrukcji robota noszonego, obudowująca kończynę użytkownika. Został wyposażony w siłownik elektryczny realizujący ruch zginania i prostowania kończyny, umożliwiając terapię ruchową osobom z zanikiem mięśni, stwardnieniem rozsianym czy też przechodzącym długą rekonwalescencję. W przypadku wersji dla kończyn dolnych może służyć reedukacji chodu. Ze względu na zastosowaną metodę pomiaru aktywności elektrycznej mięśni ludzkich, egzoszkielet może wspomagać funkcję ruchu osób zdrowych lub przejmować ją całkowicie dla osób ze znacznym uszczerbkiem motoryki kończyn.
 
 

Nowa Generacja Technologii Epichlorohydryny z Biogliceryny
 
W ramach cyklu „Polskie innowacje”, w tym tygodniu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przedstawia kolejny projekt nagrodzony w Konkursie Polski Produkt Przyszłości – NOWA GENERACJA TECHNLOGII EPICHLOROHYDRYNY Z BIOGLICERYNY.
 
Nowa generacja technologii produkcji epichlorohydryny stanowi wynik prac badawczych prowadzonych w Instytucie Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia” i Zakładach Chemicznych Zachem S.A. – Grupa Chemiczna CIECH.
 
 

 
Kwantowe Lasery Kaskadowe
 
Instytut Technologii Elektronowej (ITE) opracował konstrukcję i technologię wytwarzania kwantowych laserów kaskadowych (QCL), których moc przewyższa trzykrotnie dotychczasowe urządzenia. Specyfika laserów QCL powoduje, że względnie łatwo zaprojektować strukturę półprzewodnikową emitującą fale elektromagnetyczne określonej długości.
 
Lasery kaskadowe skonstruowane w ITE mogą działać w średniej podczerwieni (fale długości od 9 do 10 mikronów). "Średnia podczerwień jest bardzo atrakcyjnym obszarem fal elektromagnetycznych. Wynika to z faktu, że wiele związków chemicznych pochłania promieniowanie właśnie z tego zakresu" - mówi prof. Maciej Bugajski, jeden z twórców rozwiązania.
 
 

powrót | do góry | strona główna | mapa serwisu | kalendarium | regulamin serwisu | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości