- A A A+ |
Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
VIGO
VIGO
Tytuł:Detektory z garażu na Marsa

W zaawansowanych technologiach produkty z najwyższej półki żyją na rynku od jednego do trzech lat. Firma VIGO System S.A., wielokrotny laureat konkursu Polski Produkt Przyszłości za innowacyjne rozwiązania w dziedzinie fotonowych detektorów podczerwieni dziś stara się nie pozostawać w tyle. „Nagrodzone onegdaj produkty już dawno zostały zastąpione produktami nowych generacji. Obecnie najnowsze typy detektorów, będące sukcesorami poprzednich badają powierzchnię Marsa na lądowniku Couriosity wystrzelonym przez NASA w listopadzie ubiegłego roku” – wyjaśnia prezes firmy, Mirosław Grudzień.

Szef firmy VIGO, Mirosław Grudzień zaznacza jednocześnie, że gdyby nie konkurs, nie udałoby się osiągnąć tak wiele i wspomina pierwszą edycję, która odbyła się w 1999 roku. „Z punktu widzenia banków nie mieliśmy wówczas zdolności kredytowej, a bankowcy nie mieli pojęcia o unikalnych produktach, które eksportowaliśmy na rynki całego świata. Konkurs wygraliśmy, a uzyskana pożyczka pozwoliła nam zbudować jedno z najnowocześniejszych laboratoriów naukowo-produkcyjnych na świecie”. VIGO System na liście laureatów znajdował się jeszcze dwukrotnie, w 2002 i 2007 roku, ale jak podkreśla Mirosław Grudzień, to była już tylko kwestia prestiżu, bo pozycję firma miała już zbudowaną. „Trzeba jednak pamiętać, że najlepszą wizytówką firmy na rynku jest nowoczesny produkt wysokiej jakości, a tego nie bylibyśmy w stanie produkować bez pomocy, jaką uzyskaliśmy od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości” – podsumowuje.

Mikrobolometryczna kamera termograficzna VIGOcam v50 nagrodzona w Konkursie Polski Produkt Przyszłości, 2007 r.

Dziś o firmie VIGO System śmiało można powiedzieć, że przeszła modelową ścieżkę rozwoju: z garażu, w którym pracowano na sprzętach własnej roboty lub urządzeniach odkupionych od upadających firm elektronicznych do nowych laboratoriów z profesjonalną i światowej klasy aparaturą. Mirosław Grudzień wyjaśnia, że nie byłojednego projektu badawczego, który byłby przełomowy dla firmy.„Uczelnie nie mają dość czasu na badania, bo kształcą studentów w wyniku czego czas realizacji badań niepomiernie się wydłuża. Aby nadążyć za konkurencją badania przemysłowe trzeba realizować w laboratoriach firmowych, inaczej "nowy" produkt opracowany na uczelni jest już historią techniki. Badania, które u mnie w firmie realizuje się w 6 miesięcy na uczelni trwają 3 lata.Produkcja zaawansowanych technologicznie wyrobów i badania nad ich doskonaleniem to nieustanny, wzajemnie przeplatający się ciąg zdarzeń. W tym tkwi sedno problemu niskiej innowacyjności polskiej gospodarki.” – wyjaśnia.

Ukoronowaniem sukcesów firmy było otrzymanie przez firmę VIGO System Kryształowej Piramidy Innowacyjności podczas finału XV edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości w 2012 roku. „Aby nadążać za obowiązującymi trendami trzeba wykazać sporo odwagi, ale to jedyna droga do sukcesu” – podkreśla Mirosław Grudzień. Co radzi innym innowatorom? „Wszystkie łatwe projekty zostały już dawno skonsumowane. Nikt nie obiecywał, że będzie łatwo. Innowacyjność wymaga posiadania wiedzy, umiejętności przeobrażenia jej w produkt, znajomości potrzeb rynku lub wykreowania tych potrzeb, ulokowania produktu na rynku i sprzedania go z zyskiem”. O tym, że VIGO System doskonale zdaje sobie z tego sprawę świadczy owocna współpraca z Wojskową Akademią Techniczną. „Staram się lansować  na różnych forach niekonwencjonalne podejście do problemu wdrożeń, organizacji badań naukowych i współpracy nauki z przemysłem. Rezultaty dla obu stron są fantastyczne” – z dumą podsumowuje Grudzień.

Rozmawiała Izabela Rutkowska


powrót | do góry | strona główna | mapa serwisu | kalendarium | regulamin serwisu | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości