- A A A+ |
Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Transition Technologies
Transition Technologies
Tytuł:Kierunek – badania i rozwój

Polski Produkt Przyszłości to rodzaj certyfikatu dla najbardziej innowacyjnych i najlepiej  rozwijających się firm. Spółka Transition Technologies S.A.(TT), dwukrotny laureat konkursu, w 2012 roku otrzymała Kryształową Piramidę Innowacyjności, która stała się ukoronowaniem jej dotychczasowych osiągnięć. Jak podkreśla Konrad Świrski, prezes zarządu, najlepszym dowodem na sukces przedsiębiorstwa jest zmiana statusu z sektora MŚP, na dużą firmę.

Firma Transistion Technologies przy tworzeniu produktów informatycznych dla sektora energetycznego wykorzystuje osiągnięcia polskiej nauki. Nic więc dziwnego, że szansą na pokazanie innowacji powstających w jej murach był udział w konkursie organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). „Polski Produkt Przyszłości to konkurs dla najbardziej innowacyjnych polskich firm, które osiągnęły sukces rynkowy i mogą pochwalić się światowymi wdrożeniami swoich produktów. My mamy na swoim koncie wiele wdrożeń nie tylko w Polsce, ale także w Stanach Zjednoczonych” – podkreśla Konrad Świrski, prezes TT. Uzyskane nagrody pozwoliły nawiązać nowe kontakty i pozyskać nowych odbiorców. „Przyznane nam wyróżnienia i nagrody w tym konkursie wzmocniły wiarygodność i wizerunek naszej firmy, i niejednokrotnie przyczyniały się do przekonania potencjalnych partnerów, że warto współpracować z polskimi firmami, – podsumowuje prezes.

Dobre referencje nie wystarczyłyby, gdyby nie fakt, że firma Transistion Technologies w ciągu ostatnich kilku lat rozwinęła się modelowo, tak jak powinny rozwijać się firmy wysokotechniczne. „Od 2002 zwiększyliśmy obroty ponad 4-krotnie, jednocześnie zwiększając zatrudnienie i wchodząc w nowe sektory rynkowe. Cały czas nakierowani jesteśmy na badania i rozwój czego potwierdzeniem jest status Centrum Badawczo – Rozwojowego , jaki mamy od 2010” – wymienia Konrad Świrski. Produkty nagradzane przez PARP w dwóch edycjach konkursu dziś są już dojrzałymi innowacjami na skalę światową. „Referencje z wdrożeń to prawie 100 instalacji w przemyśle energetycznym (USA, Europa Zachodnia, Polska, Azja) i kolejne 10-15 dużych projektów rocznie.

Ogólna zasada działania SILO (Stochastical Immunological Layer Optimizer)- oprogramowanie przeznaczone do bieżącej optymalizacji punktu pracy procesów przemysłowych. Dzięki modułowi SILO możliwa jest optymalizacja procesu produkcji, jak np. poprawienie sprawności wytwarzania energii elektrycznej i ciepła na blokach energetycznych, przy równoczesnym minimalizowaniu emisji szkodliwych NOx, CO i SO2; projekt nagrodzony w Konkursie Polski Produkt Przyszłości, 2008 r.

Skupiamy się na utrzymaniu produktu i dodawaniu nowych funkcjonalności, co pozwala na bycie jednym z liderów w tym segmencie rynkowym.  Dodatkowo patenty na rynku amerykańskim i azjatyckim gwarantują nam ochronę własności intelektualnej. Te produkty osiągnęły sukces, a wiec przychody z ich sprzedaży możemy wykorzystać dla dalszego rozwoju i budowy nowych innowacyjnych rozwiązań” – podkreśla prezes.

Dziś firma skupia się głównie na tworzeniu nowych rozwiązań z pogranicza informatyki i medycyny. W zakresie zainteresowań firmy są systemy bioinformatyczne, mobilne pakiety dla wspomagania osób niedowidzących czy analiza danych medycznych (Medical Intelligence). Kolejne innowacje powstają także w energetyce i przemyśle. Naukowcy pracują nad nowymi rozwiązaniami pozyskiwania i analizy danych, a także wspomagają handel na rynkach energii i gazu. „Naturalnie przechodzimy coraz częściej w rozwiązania mobilne i oferowane w chmurze. Cały czas ponad 20 % naszych przychodów jest reinwestowanych w badania i rozwój, więc mamy nadzieję jeszcze zaistnieć także w przyszłych edycjach Konkursu Polski Produkt Przyszłości” -zapowiada Konrad Świrski.

O tym, że Transistion Technologies należy do liderów zadecydowała strategia przyjęta przez zarząd firmy i świadomość globalizacji rynków, na których panuje duża konkurencja. „Myślę że, prawdziwa innowacyjność musi rozwijać się wewnątrz przedsiębiorstw, pośród naukowców, developerów i inicjowana być przez chęć wytworzenia czegoś nowego, zaakceptowanego przez rynek. Można więc pewnie oferować korzystne warunki przez regulacje prawne, systemy podatkowe, granty i konkursy, ale tak naprawdę innowacyjność zależy od woli osób, które chcą robić coś nowego i potem „ducha” danego przedsiębiorstwa” – mówi Konrad Świrski i jednocześnie podkreśla, że jego firma wciąż patrzy w przyszłość i czeka na jeszcze większy sukces.

Rozmawiała Izabela Rutkowska


powrót | do góry | strona główna | mapa serwisu | kalendarium | regulamin serwisu | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości