- A A A+ |
Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Postaw na innowacje
Postaw na innowacje

Inpingo - technologie uszyte na miarę nowych czasów

O wyzwaniach związanych z wprowadzaniem innowacji na rynek,  a także o pasji, cierpliwości i chęci podejmowania ryzyka przez przedsiębiorców,  rozmawiamy z Marzeną Zawadzką, prezesem firmy INPINGO, wprowadzającej na polski rynek nowe technologie wydawnicze i okołowydawnicze.

więcej ...

_______________________________

Uzdrowiska, szkło, smaki – to też źródła innowacji

Liderem innowacji i rozwoju są na Podkarpaciu technologie informatyczne oraz przemysł lotniczy. Ale kreatywni są nie tylko ci, którzy wytwarzają produkt. W gospodarce przyszłości jednymi z najważniejszych są innowacje…usługowe.

więcej ...

_______________________________

Dobre miejsca

Trzeba być tam, gdzie są wszyscy. To warunek konieczny, by zostać zauważonym. Ale nie wystarczający. Bo trzeba mieć jeszcze pomysł, jak się dać znaleźć potencjalnym klientom. Tablica z tekstem „Tu jest miejsce na twoją reklamę” to wciąż dość częsty widok przy polskich drogach. Pojawienie się kilkanaście lat temu billboardów – i w ogóle reklamy zewnętrznej – było istotną innowacją marketingową.

więcej ...

_______________________________

Jakość tkwi w szczegółach

Innowacja nie zawsze wymaga wielkich nakładów finansowych. Wymaga natomiast zaangażowania każdego pracownika w pracę firmy. Przed kryzysem można się skutecznie bronić na różne sposoby. Na przykład wprowadzając innowacje organizacyjne. Zarząd białostockiej firmy PROMOTECH, producenta narzędzi, m.in. odwołał się do kreatywności i inicjatywy pracowników. Ich pomysły racjonalizatorskie zaczęły być nagradzane i wdrażane w praktyce.

więcej ...

_______________________________

102. Fabryka Musztardy im. Jana Kowalskiego

Samolot zasilany energią słoneczną i domowa elektrownia, to dwa z wielu pomysłów polskich naukowców, które mają szansę zrewolucjonizować naszą gospodarkę. Polscy przedsiębiorcy coraz częściej przekonują się, że świat nauki może być źródłem inspiracji i dostarczać rozwiązań, które zwiększają zysk firm i poprawiają jakość życia społeczeństwa.

więcej ...

_______________________________

Karpie, dinozaury i św. Mikołaj jako innowacje

Zator, dawna stolica Księstwa Zatorskiego, dziś stał się stolicą Doliny Karpia i parków rozrywki – dinozaurów oraz św. Mikołaja. Żeby rozwiązać swoje problemy i się rozwijać, bez obaw korzysta z innowacji otwartych. Z innowacji spoza firmy, tzw. open innovation, korzystają dziś głównie duże firmy: Procter & Gamble czy IBM. Ich światowa marka i godziwa zapłata za super pomysł przyciągają bowiem potencjalnych innowatorów, a koncerny mają zasoby umożliwiające dobrą selekcję propozycji.

więcej ...

_______________________________

I konkurencja, i współpraca

Klastry to fenomen współczesnej gospodarki. Zrzeszają firmy, które na co dzień ze sobą konkurują po to, by razem mogły osiągnąć więcej – czy to w zakresie rozwoju oferty handlowej i jej promocji, czy to skutecznej współpracy ze środowiskiem naukowym.

więcej ...

_______________________________

Humor i uzasadniona duma

Hasła: „Wroclove” i „Zdolny Śląsk” nie wymagały wielkich nakładów finansowych, tylko dobrych, kreatywnych pomysłów, zrodzonych w otwartych na innowacje głowach. Tradycyjna reklama w telewizji, radiu, prasie czy w Internecie bywa coraz częściej irytująca, zwłaszcza, gdy przerywa nam film w najciekawszym momencie.

więcej ...

_______________________________

Innowacje – do usług!

Usługodawcy sprzedają swoim klientom... zadowolenie. Możliwości usprawnień i innowacji w usługach są więc równie nieograniczone, jak ludzkie możliwości odczuwania satysfakcji. Co nowego można wymyślić w kwestii usług? Jak się dobrze obsłuży klienta, to przecież nic więcej nie potrzeba. Doświadczenie uczy jednak, że zawsze da się wymyślić coś nowego, lepszego i to w każdej dziedzinie. Kto nie wierzy, niech sobie pomyśli o swoich dziadkach, kiedy byli w jego wieku. Jak wielu produktów i usług wówczas nie było. A skoro, przez raptem dwa pokolenia, można było wprowadzić tyle nowego – to i nam się na pewno uda.

więcej ...

_______________________________

Zamiast drutów – gęsina. Czyli to, na co będzie zbyt

Przestają myśleć o wielkim przemyśle, który potrzebuje wielkich inwestycji i badań, a zaczynają się rozglądać za czymś, co można taniej zrobić i dobrze sprzedać – za tym, czego potrzebuje otoczenie. Innowacją jest też odpowiedź na potrzeby klientów, a nie tylko kreowanie towaru, do którego dopiero trzeba klienta przekonać.

więcej ...

_______________________________

Miski olejowe i kafle kominkowe

Budowanie pozycji konkurencyjnej firmy wyłącznie na niskiej cenie produktu nie jest rozwojową strategią, bo restrukturyzacja kosztów ma swoje granice. A konsumenci coraz częściej szukają produktów niekoniecznie najtańszych natomiast takich, które dają szansę lepszego życia w bardzo szerokim tego pojęcia znaczeniu.

więcej ...

_______________________________

Innowacyjne produkty w zasięgu ręki

Przedsiębiorstwa z województwa lubuskiego coraz częściej stawiają na innowacje produktowe, upatrując w nich szansę na podniesienie swojej konkurencyjności oraz zdobycie nowych rynków – zarówno w kraju, jak i zagranicą. Eksport innowacyjnych produktów może okazać się doskonałą strategią firmy na czasy globalnego kryzysu.

więcej ...

_______________________________

Innowacje w firmie – szanse dla aktywnych

Maszyna, która wyręcza artystę rzeźbiarza w supernowoczesnej fabryce płytek ceramicznych. Przydomowa nowoczesna oczyszczalnia ścieków czy biowęgiel, który oddaje tyle samo ciepła co węgiel kamienny, ale można go wyprodukować w kilka minut, zamiast przez kilka milionów lat. To niektóre z innowacyjnych produktów, które wdrożono w świętokrzyskich firmach. Ich szefowie nie żałują, że inwestowali w czasie spowolnienia gospodarczego. Wysiłek się opłacił: firmy zwiększyły zyski, obniżyły koszty, poszerzyły swój udział w rynku.

więcej ...

_______________________________

Innowacje plus ryzyko

Google, Facebook i Skype nie gościłyby na ekranach naszych komputerów tak często, gdyby kilka lat temu ich pomysłodawcy nie byli w stanie pozyskać kapitału na rozwój swoich zuchwałych pomysłów. Fundusze podwyższonego ryzyka to jeden z filarów innowacyjnej gospodarki. W Polsce inwestują m.in. w badania nad nowymi lekami oraz w nowoczesne rozwiązania mobilne.

więcej ...

_______________________________

Innowacja czasem się nie mieści...


Kampania współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego To co nowe, co dopiero będzie – zwykle nie pasuje do tego, co stare, co już jest. Ktoś może zaoponować: jak to? W jakim sensie nowe opony nie pasują do starych samochodów, czy ceramiczna patelnia do węglowej kuchni? Gołym okiem widać, że większość nowych produktów i usług tak się projektuje, żeby jak ulał pasowały do starych... Ale nie pasują do starych schematów.

więcej ...

_______________________________

Pomysł receptą na sukces

Jak powstają produkty, które podbijają serca konsumentów i rynek? Potrzebny jest tylko dobry pomysł. Czasem wystarczy zrozumieć, czego brakuje nam samym lub znajomym. Potrzeba jest matką wynalazku – często wielkiego przeboju komercyjnego.

więcej ...

_______________________________

Nowe produkty. Innowacyjność, której nie trzeba się bać!

– Za 10 lat będziemy inaczej się komunikować, leczyć, podróżować. Zmiany już się zaczęły, aby nadążyć, trzeba mieć oczy szeroko otwarte – podkreślał Jan Bury, wiceminister skarbu państwa i szef Rady Programowej Forum Innowacji w Rzeszowie, podczas dyskusji i prezentacji m.in. innowacji produktowych.

więcej ...

_______________________________

Opolskie: współpraca na rzecz innowacji

O Polakach mówi się, że są jednymi z najbardziej przedsiębiorczych w Europie, a o naszych firmach, że nie są innowacyjne. Wciąż jednak sprzedajemy nasze produkty i usługi na coraz to nowych rynkach zagranicznych i jesteśmy konkurencyjni wobec innych. Okazuje się, że nasze firmy intensywnie korzystając z doradztwa, współpracując ze światem nauki zmieniają się, modyfikują produkty i sposoby działania, ale nie zawsze postrzegają to jako innowacje.

więcej ...

_______________________________

Kopernik na Podlasiu

Kreatywni i przedsiębiorczy ludzie nie muszą – jak do niedawno bywało – emigrować z Podlasia, by rozwinąć skrzydła. Mogą robić to dzisiaj na miejscu. Zwłaszcza że już wkrótce mogą mieć też własne podlaskie Centrum Nauki Kopernik.

więcej ...

_______________________________

Nauka coraz bliżej biznesu

Samolot zasilany energią słoneczną i domowa elektrownia to dwa z wielu pomysłów polskich naukowców, które mają szansę zrewolucjonizować naszą gospodarkę. Polscy przedsiębiorcy coraz częściej przekonują się, że świat nauki może być źródłem inspiracji i dostarczać rozwiązań, które zwiększają zysk firm i poprawiają jakość życia społeczeństwa.

więcej ...

_______________________________

Nie masz pomysłu na innowacje? Słuchaj swoich klientów

Jeszcze w tym roku na Sądecczyznę przywiozą „inteligentne” liczniki energetyczne oraz przełączniki energii. Specjalny operator zacznie analizować korzyści płynące dla klientów ze Smart Gridu. Odbiorcy będą mogli wybierać optymalnego kosztowo dostawcę. Pomysł powstał z wsłuchiwania się w potrzeby użytkowników. Takie postępowanie nazywane jest innowacyjnością popytową. Oparte jest na założeniu, że rozwiązania najlepiej kreują potrzeby i oczekiwania ludzi oraz firm.

więcej ...

_______________________________

Dobre pomysły po prawej stronie Wisły

Kampania współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – Możemy żyć bez skomplikowanych struktur finansowych, bez opcji walutowych, a nawet bez kart kredytowych, ale trudno sobie wyobrazić życie bez „rzeczy praktycznych” – żywności czy elektryczności – tak Waldemar Pawlak, Wicepremier, Minister Gospodarki zachęcał studentów, naukowców i przedsiębiorców do zwiększenia znaczenia nauk technicznych i działalności innowacyjnej.

więcej ...

_______________________________

Niekończący się proces

Innowacje nie są odświętnym wydarzeniem w życiu firmy – powinny być stałym elementem oferty nowoczesnego producenta. Odpowiednie ich kreowanie staje się więc istotną umiejętnością przedsiębiorcy. Innowacja produktowa to wprowadzanie do produkcji nowych lub ulepszenie dotychczas wytwarzanych produktów.

więcej ...

_______________________________

Otwarcie na innowacje

Kampania współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Wszystko już zostało wymyślone! Czy to koniec innowacji? Skądże znowu – to zupełnie nowy początek: dziś można w innowacyjny sposób łączyć istniejące elementy i tworzyć z nich produkty i usługi, na które oczekują nieprzebrane rzesze klientów na całym świecie.

więcej...

_______________________________

Innowacje procesowe to wyższa wydajność i… zarobki

Co to za firma, która co roku przeznacza około 15 proc. środków ze swojej sprzedaży na prace badawczo-rozwojowe, wprowadza nowe maszyny i metody produkcji, a ponadto ma nowatorskie podejście do pracy, stosując m.in. nowoczesne aplikacje komunikacyjne, umożliwiające wideokonferencje, zastępujące podróże służbowe, pozwalające na zdalne szkolenia i zdalną wspólną pracę na dokumentach? Innowacyjna! Stawiająca na innowacje procesowe.

więcej...

_______________________________

Tysiąc wyjątkowych jezior

By być innowacyjnym, nie trzeba wiele mieć. Wystarczy głowa na karku. I uważna obserwacja otaczającego nas świata. Dla nas jest rzeczą oczywistą, że Mazury są czymś absolutnie wyjątkowym, ale chodzi o to, aby o tym dowiedział się również świat – powiedział Prezydent RP Bronisław Komorowski otwierając 16 lipca 2011 roku giżycką Eko Marinę – największy port jachtowy na Mazurach, wybudowany kosztem ok. 20 milionów złotych (połowa z Funduszy Europejskich).

więcej ...

_______________________________

Nauka nadaje rytm dla zmian w firmach

– Lubuskie firmy to dynamiczne i szybko rozwijające się podmioty, otwarte na zmiany i dostosowujące się do potrzeb klientów – uważa Ryszard Wtorkowski, Wiceprezes Zarządu BCC, Kanclerz Loży Lubuskiej. – Wielu przedsiębiorców ma świetne, innowacyjne pomysły i sprecyzowane wizje, w jakim kierunku powinny rozwijać się ich firmy.

więcej...

_______________________________

Internet – źródło i sposób na innowacje

– Niekiedy przedsiębiorcy wdrażają innowacje i nawet o tym nie wiedzą – tłumaczy Karol Kaczmarski, dyrektor świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych. – A przecież innowacje to różnego typu zmiany i ulepszenia, nie tylko zaawansowane technologie. Jego zdaniem pojęcie „innowacje” trzeba z jednej strony odczarować, a z drugiej pokazywać konkretne korzyści, jakie firmy i ich właściciele odniosą, gdy zaczną je wprowadzać.

więcej ...

_______________________________

Pomocna ŁAPA

Innowacja odróżnia liderów, od tych, którzy za nimi podążają – Steve Jobs
Sektor usług komercyjnych i publicznych odpowiada – według danych OECD – za wytworzenie ok. 70% wartości dodanej na świecie. W krajach wysoko rozwiniętych zarówno zatrudnienie w usługach, jak i ich udział w tworzeniu PKB, sięga 60-80%. Tak duży potencjał nie może się oczywiście obejść bez innowacji.

więcej ...

_______________________________

Patent to zysk!

Świat biznesu przygląda się walce między Apple i Samsungiem. Przedmiotem sporu są prawa własności intelektualnej. Apple zarzuca Samsungowi, że jego smartfony są zbyt podobne do iPhone’a, a koreańska firma oskarża amerykańską o nielegalne korzystanie z jej patentów. Także polskie firmy zyskują świadomość, że patentując innowacyjne rozwiązania można zyskać przewagę nad konkurentami.

więcej ...

_______________________________

Smak kabanosa, kosmos i odplamiacz

Masz problem? – niech rozwiąże go ktoś inny. Dzięki otwartym innowacjom w Twoim dziale badawczo-rozwojowym mogą pracować setki ludzi. Nawet jeśli nie masz takiego działu. 6 maja 2011 roku Polacy ostatecznie zdecydowali – nowe chipsy Lay’s mają mieć smak kabanosa. Do wyboru mieli jeszcze aromat krewetek po tajsku, greckiego twarożku i ziołowy. O zwycięstwie decydowała liczba sms-ów, które można było przesyłać między 14 marca a 6 maja 2011 roku.

więcej ...


powrót | do góry | strona główna | mapa serwisu | kalendarium | regulamin serwisu | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości