- A A A+ |
Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Audiometr przesiewowy KUBA MIKRO AS
Audiometr przesiewowy KUBA MIKRO AS

AUDIOMETR PRZESIEWOWY KUBA MIKRO AS
  

Audiometr przesiewowy "KUBA MIKRO AS", nagrodzony w konkursie Polski Produkt Przyszłości w 2006 roku, jest przenośnym systemem audiometrycznym umożliwiającym szybkie badanie słuchu. Przeznaczeniem urządzenia są w pierwszym rzędzie badania przesiewowe słuchu u noworodków i małych dzieci. Dzięki unikalnym rozwiązaniom zastosowanym w tym urządzeniu  możliwe jest także jego zastosowanie do badań diagnostycznych słuchu, zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych.
 
Cechą wyróżniającą to urządzenie jest wykorzystanie dwóch nieinwazyjnych, obiektywnych metod badań słuchu - słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu (ABR) i otoemisji akustycznych (TEOAE) oraz metody audiometrycznej.
Inną cechą unikalną urządzenia są szerokie możliwości komunikacji multimedialnej, w tym możliwość zdalnego sterowania badaniem i przekazywania wyników badań on-line za pośrednictwem Internetu.
 
Konstrukcja urządzenia jest oparta na mikrokomputerze typu Pocket PC wyposażonym w odpowiednią sondę pomiarową i interfejs do pomiarów obiektywnych ABR i TEOAE. W audiometrii tonalnej stosuje się ponadto typowe słuchawki audiometryczne. Komputer ma wbudowany moduł komunikacji bezprzewodowej z Internetem i łącze komunikacji lokalnej na podczerwień.
 
Do najważniejszych zalet urządzenia należą, obok wymienionych, prostota obsługi, duże możliwości gromadzenia, przetwarzania i wizualizacji wyników badań, małe rozmiary i ekonomia zasilania. Niezwykle ważną zaletą urządzenia jest jego cena, wielokrotnie niższa od ceny typowego zestawu urządzeń audiometrycznych spełniających podobne funkcje.
 
W zastosowaniu do badań przesiewowych słuchu u noworodków i niemowląt audiometr "KUBA MIKRO AS" umożliwia realizację najnowszych zaleceń opartych na modelu rekomendowanym przez światowe organizacje zajmujące się problematyką badań przesiewowych słuchu u noworodków. Jednocześnie zastosowanie dwu metod obiektywnych zwiększa czułość i selektywność badań przesiewowych, umożliwiając prawidłowe rozpoznanie praktycznie 100% uszkodzeń słuchu u małych dzieci, przy bardzo niewielkiej liczbie wyników fałszywie dodatnich.
 
Zalety tego urządzenia zostały również dostrzeżone przez międzynarodowe gremia, czego najlepszym przykładem jest wyróżnienie audiometru Złotym Medalem podczas 35 Międzynarodowej Wystawy Wynalazków, Nowej Techniki i Produktów  w Genewie.
 
Kontakt
Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu (IFPS)
01-943 Warszawa, ul. Zgrupowania AK "Kampinos" 1
tel. (22) 835 66 70, 356 03 66
e-mail: sekretariat@ifps.org.pl
www.ifps.org.pl
 
Dyrektor:
Prof. dr hab. med. Henryk Skarżyński
 
Osoba do kontaktu:
Joanna Zagrodzka
tel. (22) 356 04 23
e-mail: j.zagrodzka@ifps.org.pl
 
Centrum Elektryfikacji i Automatyzacji Górnictwa EMAG,
Instytut Systemów Sterowania
40-198 Katowice, ul. Leopolda 31
tel. (32) 200 77 00
e-mail: centrum@emag.pl
www.emag.pl
 
Dyrektor
Piotr Wojtas
 
Osoba do kontaktu:
Dr inż. Andrzej Michalunio
tel. (32) 349 29 19
e-mail: michal@iss.pl
 
 
 
Na podstawie materiałów IFPS
przygotował Wojciech Sadowiec

powrót | do góry | strona główna | mapa serwisu | kalendarium | regulamin serwisu | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości