- A A A+ |
Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Zintegrowany system pomiaru obiektów trójwymoarowych SCANBRIGHT TM
Zintegrowany system pomiaru obiektów trójwymoarowych SCANBRIGHT TM

ZINTEGROWANY SYSTEM POMIARU OBIEKTÓW TRÓJWYMIAROWYCH SCANBRIGHTTM
 
 

Zintegrowany system pomiaru obiektów trójwymiarowych ScanBrightTM, wyróżniony w Konkursie Polski Produkt Przyszłości, został stworzony by zaspokoić potrzeby rynku na precyzyjne, a zarazem dostępne cenowo urządzenie umożliwiające uzyskanie cyfrowej reprezentacji rzeczywistego obiektu trójwymiarowego. System wykorzystuje innowacyjną bezdotykową metodę oświetlenia strukturalnego. Ta polowa metoda optyczna polega na oświetlaniu mierzonego obiektu sekwencją wzorów prążkowych i obliczeniu współrzędnych punktów powierzchni z serii obrazów prążków zdeformowanych na obiekcie. Metodę charakteryzuje szybki pomiar (<10sek), duża średnia gęstość próbkowania  (100pkt/mm2) i możliwość dostosowania objętości pomiarowej do wymagań klienta (<1,5mx1,3mx0,5m). Wynikiem pomiaru jest chmura punktów, w której każdy punkt opisany jest sześcioma wartościami: współrzędnymi X,Y,Z i składowymi koloru R,G,B (tekstura przedmiotu). Gwarantowana dokładność odwzorowania powierzchni, w zależności od gabarytów obiektu, wynosi nawet do 0,03mm. ScanBrightTM składa się ze  Skanera3D i stacji roboczej ze specjalizowanym oprogramowaniem Mesh3D. Aplikacja Mesh3D steruje procesem pomiarowym i umożliwia dalsze przetwarzanie wyników z wykorzystaniem zaawansowanych operacji na chmurach punktów, tworzenie i przetwarzanie siatek trójkątów oraz eksport uzyskanych wyników do systemów CAx lub programów graficznych (IGES, VRML+tekstura, STL, OBJ, DXF, TXT).
 
System jest w stanie zapewnić użytkownikowi niezawodne działanie zarówno w warunkach laboratoryjnych jak i w terenie. W konstrukcji nośnej Skanera3D zastosowano unikalne rozwiązania tłumiące drgania, na które narażone jest urządzenie podczas transportu oraz zaprojektowano wygodny uchwyt, który wraz z profesjonalnym statywem usprawnia pracę w warunkach polowych (zakres wysokości 0,5-1,7m). System wyposażono również w układ zasilania awaryjnego chroniący przed niespodziewanym spadkami napięcia.
 
ScanBrightTM wspomaga między innymi: szybkie prototypowanie, inżynierię odwrotną (kontrola jakości), techniki multimedialne, archiwizację dzieł sztuki i medycynę. Dzięki takim cechom jak wierne odwzorowywanie geometrii i tekstury, mobilność i intuicyjna obsługa zdobył uznanie zarówno środowisk inżynierskich jak i artystycznych.
 
System ScanBrightTM jest innowacyjnym systemowym rozwiązaniem, które po raz pierwszy w pełni integruje dokładną bezkontaktową digitalizację przedmiotów 3D z przetwarzaniem danych w postaci współrzędnych punktów i tekstury. Zastosowana metoda umożliwia pomiar nawet tak delikatnych obiektów jak twarz ludzka lub cenny eksponat muzealny, a oprogramowanie przygotowuje dane do różnorodnych zastosowań. Dzięki oryginalnym rozwiązaniom konstrukcyjnym ScanBrightTM należy do nielicznej, zaakceptowanej przez użytkowników grupy mobilnych systemów optycznych o dużej dokładności.
 
Oprócz wyróżnienia w Konkursie Polski Produkt Przyszłości, Smarttech Sp. z o.o. za zintegrowany system pomiaru obiektów trójwymiarowych ScanBrightTM otrzymał szereg innych nagród, m.in. Nagrodę specjalną organizacji PRO-TECH z Austrii oraz Złoty Medal podczas Światowych Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik Brussels EUREKA 2006.
 
Kontakt
 
Prezes Zarządu:
Paweł Kujawiński
V-ce Prezes Zarządu, Dyrektor Zarządzający:
Anna Gębarska
 
SMARTTECH Sp. z o.o.
ul. Racławicka 30
05-092 Łomianki
tel.: (22) 751 19 16,fax: (22) 751 86 72
e-mail: biuro@smarttech.pl
www.smarttech.pl 
 
Na podstawie materiałów Smarttech Sp. z o.o.
przygotował Wojciech Sadowiec

powrót | do góry | strona główna | mapa serwisu | kalendarium | regulamin serwisu | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości