- A A A+ |
Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Nowa technologia wytwarzania calcipotriolu
Nowa technologia wytwarzania calcipotriolu

NOWA TECHNOLOGIA WYTWARZANIA CALCIPOTRIOLU – AKTYWNEJ SUBSTANCJI FARMACEUTYCZNEJ LEKU PRZECIW ŁUSZCZYCY"


 
Calcipotriol jest syntetycznym analogiem aktywnego metabolitu witaminy D3. Stanowi on substancję czynną leku stosowanego w dermatologii. Działa antyproliferacyjnie i różnicująco na komórki naskórka w pewnych odmianach łuszczycy i w innych chorobach skóry. Kompozycje calcipotriolu z innymi substancjami aktywnymi są stosowane w leczeniu stwardnienia rozsianego,  nadczynności przytarczyc, osteoporozy, objawów zapalenia stawów, trądziku, atrofii skóry, chorób zapalnych i dziedzicznego braku odporności.
 

Przedmiotem projektu, nagrodzonego w konkursie Polski Produkt Przyszłości, jest prezentowana nowa, opracowana i sprawdzona w skali półtechnicznej synteza strukturalnego analogu witaminy D3 – calcipotriolu. Projekt zakłada niezależne wytworzenie odpowiedniego półproduktu witaminowego oraz  kilkuwęglowego fragmentu alifatycznego stanowiącego łańcuch boczny, które po połączeniu utworzą właściwy preparat.
 
W odróżnieniu od stosowanej powszechnie metody znacznie skrócono drogę i udoskonalono poszczególne etapy syntezy części witaminowej calcipotriolu oraz opracowano oryginalny sposób wytworzenia łańcucha bocznego preparatu o bardzo wysokiej czystości enancjomerycznej.


Odpowiednie zaprojektowanie sposobu połączenia wspomnianych półproduktów pozwoliło na przeprowadzenie tego procesu w jednym etapie polegającym na addycji z jednoczesnym desulfonowaniem, na skutek wewnątrzcząsteczkowego przegrupowania produktu pośredniego. W ten sposób uniknięto zastosowania powszechnie dotąd używanego w tego typu reakcjach amalgamatu sodowego.
Opracowano także metodę oczyszczania surowego produktu i otrzymania go w postaci bezwodnej o wysokiej czystości farmaceutycznej.
 
Kluczowe fragmenty nowej syntezy zawierające nowatorskie rozwiązania ulepszające metody stosowane dotąd w chemii witamin są przedmiotem czterech zgłoszeń patentowych: P-368012, P-353328, P-372013 i P-353832.
 
Na podstawie laboratoryjnego rozeznania chemicznej drogi syntezy opracowano technologię wytwarzania calcipotriolu. Metoda techniczna pozwala produkować z jednej szarży po 300 g półproduktu S-5, 70 g półproduktu S-11 i 100 g półproduktu V-6. Takie ilości półproduktów umożliwiają wytwarzanie po ok. 15 g calcipotriolu z szarży. Te ilości, z pozoru niewielkie, pozwalają na wytworzenie znaczących ilości maści, ponieważ stężenie calcipotriolu w gotowym leku wynosi 5 mg w 100 g. Z jednej szarży calcipotriolu można wyprodukować 300 kg maści! Taka skala produkcji i wykonanie 10 do 20 szarż rocznie pokryje niewątpliwie zapotrzebowanie rynku krajowego na najbliższe lata. Docelowo, przy rozwiniętym eksporcie, można myśleć o wytworzeniu 1000 - 1500 g calcipotriolu rocznie. Nie będzie to trudne, ponieważ obecną wielkość szarży trzeba będzie powiększyć tylko 5 do 10 razy.
 
Produkcję podjęto we własnym zakresie. Calcipotriol wytwarzany w Instytucie Farmaceutycznym (IF) nową metodą spełnia wszystkie wymogi jakościowe (czystość, zawartość, poziom zanieczyszczeń i resztkowych rozpuszczalników) opisane w Farmakopei Europejskiej i pod tym względem osiąga poziom światowy.
 
Produkcja światowa substancji aktywnej calcipotriol w latach 2002-2003 wynosiła niewiele ponad 30 kg rocznie. Potrzeby polskiego rynku szacuje się na 200-300 g rocznie. Docelowa produkcja w Instytucie Farmaceutycznym jest planowana na 1000 – 1500 g rocznie, początkowa zaś, w dwóch pierwszych latach 2006-2007, na poziomie 100 – 200 g rocznie. Produkcja na tym poziomie już rozpoczyna się w Instytucie. Produkcja calcipotriolu została zorganizowana zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP).
 
Instytut nie planuje samodzielnego wytwarzania maści z calcipotriolem jako substancją aktywną, kooperuje natomiast z firmami zajmującymi się wytwarzaniem takich postaci leku (Hasco Lek, Niche Generic) zapewniając sobie zbyt na swój produkt. Kooperacja ta umożliwi wejście na rynki europejskie a w przyszłości światowe, ponieważ nasi odbiorcy z góry planują i już podjęli starania o uzyskanie rejestracji leku gotowego zawierającego nasz calcipotriol w wielu krajach świata.
 
Kontakt
Instytut Farmaceutyczny
01-793 Warszawa, ul. Rydygiera 8
tel. +48 22 456 38 00, fax. + 48 22 456 38 38
e-mail: kontakt@ifarm.waw.pl
www.ifarm.waw.pl
 
Kierownik Instytutu p.o. Dyrektora:
mgr inż. Janusz Obukowicz
tel. +48 22 456 38 80, e-mail: j.obukowicz@ifarm.waw.pl
 
Osoba do kontaktu:
dr Jerzy Winiarski
tel.: +48 22 456 39 41, e-mail: j.winiarski@ifarm.waw.pl
 

Na podstawie materiałów IF
przygotował Wojciech Sadowiec

powrót | do góry | strona główna | mapa serwisu | kalendarium | regulamin serwisu | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości