- A A A+ |
Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Ekologiczna technologia produkcji herbicydu 2,4-D
Ekologiczna technologia produkcji herbicydu 2,4-D

EKOLOGICZNA TECHNOLOGIA PRODUKCJI HERBICYDU 2,4-D

Nagrodzona w 2004 roku w Konkursie Polski Produkt Przyszłości (Zdjęcie nr 3, Foto PARP) ekologiczna technologia produkcji herbicydu 2,4 D o wysokiej jakości powstała we współpracy Instytutu Przemysłu Organicznego (IPO) z producentem środków ochrony roślin firmą Rokita-Agro S.A. Technologia ta umożliwiła produkcję kwasu 2,4–D (kwasu 2,4-dichlorofenoksyoctowego) o standardzie 98% oraz soli sodowej o zawartości 95%  czystego izomeru aktywnego biologicznie. Zaletą nowej technologii jest także niskie zużycie surowców oraz korzystne parametry ekologiczne produkcji
 
Herbicyd 2,4-D ma strategiczne znaczenie dla rolnictwa, zwiększa plony zbóż o kilka kwintali/ha, ułatwia mechaniczny zbiór plonów oraz omłoty. Niszczy selektywnie chwasty dwuliścienne. Jest środkiem nietoksycznym dla człowieka i pożytecznej fauny. Nie kumuluje się w chronionych uprawach oraz w środowisku naturalnym. Przy wieloletnim stosowaniu nie obserwuje się powstawania odpornych odmian chwastów. 2,4-D jest chemicznym, selektywnym środkiem chwastobójczym. W dawce ok. 1 kg/ha zwalcza chwasty na trawnikach, łąkach, w kukurydzy, a przede wszystkim w zbożach. Zabieg chwastobójczy preparatami 2,4-D jest tani i wysoce opłacalny. Jego produkcja i stosowanie w skali światowej wynosi kilkaset tysięcy t/rocznie.
 
Rekomendacją dla technologii i jakości substancji czynnej 2,4-D są dane o sprzedaży. Rokita - Agro S.A. eksportuje ten produkt do 50 krajów świata na 4 kontynentach. Firma ciągle pozyskuje nowe rynki zbytu. Zaufanie odbiorców firmy dotyczy nie tylko jakości oferowanych produktów, ale także bezpieczeństwa ekologicznego. Rokita-Agro S.A. wraz z Instytutem Przemysłu Organicznego w Warszawie nieustannie unowocześnia oraz doskonali technologie produkcyjne. Gwarancją stałej jakości oraz rzetelnej polityki środowiskowej producenta 2,4-D jest posiadanie certyfikatów ISO 9001 oraz ISO 14001. Partnerstwo, wiedza i doświadczenie – to wartość dodana do najwyższej, światowej  jakości,  którą firma gwarantuje swoim klientom w Polsce i  na całym świecie.
Oprócz nagrody w Konkursie Polski Produkt Przyszłości niniejszej technologii przyznano również:
  • Złoty Medal z Wyróżnieniem Światowych Targów Wynalazczości, Badań naukowych i Nowych Technik Brussels EUREKA 2005
  • Złoty Orbital w Plebiscycie "Złota Orbita" organizowany przez periodyk "Rynek Chemiczny" w 2004 roku
  • Wyróżnienie Rady Stołecznej Naczelnej Organizacji Technicznej w Konkursie "Mistrz Techniki" 2004
 
Kontakt:
Dyrektor dr inż. Karol Buchalik
Instytut Przemysłu Organicznego
03-236 Warszawa, ul. Annopol 6
tel. (22) 811 12 31, fax 811 07 99
e-mail: ipo@waw.pl,
www.ipo.waw.pl
Prezes Zarządu Lesław Piszka
Rokita-Agro S.A.
56-120 Brzeg Dolny, ul. Sienkiewicza 4
tel. (71) 794 22 35, fax 794 21 50
e-mail: agro@rokita-agro.com.pl
www.rokita-agro.com.pl
 

Na podstawie materiałów IPO i Rokita-Agro S.A.
przygotował Wojciech Sadowiec

powrót | do góry | strona główna | mapa serwisu | kalendarium | regulamin serwisu | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości