- A A A+ |
Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Antyterrorystyczny robot neutralizująco wspomagający SMR
Antyterrorystyczny robot neutralizująco wspomagający SMR

ANTYTERRORYSTYCZNY ROBOT NEUTRALIZUJĄCO-WSPOMAGAJĄCY SMR-100 EXPERT"

Cykl prezentacji rozpoczynamy od przedstawienia projektu pt. "Antyterrorystyczny robot neutralizująco-wspomagający SMR-100 Expert", który w 2003 roku zdobył nagrodę w Konkursie Polski Produkt Przyszłości w kategorii "wyrób przyszłości".
 
W czasie prac projektowych konstruktorzy konsultowali się ze specjalistami z: Policji, BOR, Pionu Bezpieczeństwa Portu Lotniczego Okęcie i Straży Granicznej.
 
Podstawowym zastosowaniem robota jest zwalczanie zagrożeń terrorystycznymi ładunkami wybuchowymi i innymi materiałami niebezpiecznymi w ciasnych wnętrzach oraz w środkach komunikacji jak np.: samoloty, autobusy i wagony kolejowe. Z pomocą robota wraz z wyposażeniem można m.in. dokonać: zdalnej inspekcji obiektu zagrożonego, rozpoznania niebezpiecznego ładunku, przeniesienia niebezpiecznego ładunku w wyznaczone miejsce, neutralizacji niebezpiecznego ładunku, negocjacji z terrorystami.
 
Dzięki zastosowaniu naszego robota w rejon zagrożony wybuchem bomby (lub np. w rejon skażony chemicznie) zamiast człowieka wysyłany jest  zdalnie sterowany robot.
 
SMR-100 Expert składa się z jednostki mobilnej (robota wraz z manipulatorem i chwytakiem) oraz przenośnego pulpitu sterowniczego zbudowanego w formie odpornej mechanicznie walizki. Baza mobilna robota porusza się na gąsienicach.
 
Jest wyposażona w przednią gąsienicę najazdową o zmiennym kącie nachylenia oraz w ruchome boczne stabilizatory. Manipulator robota ma 6 stopni swobody oraz zacisk szczęk chwytaka. Na manipulatorze oraz w szczękach chwytaka możliwy jest montaż specjalistycznych akcesoriów i narzędzi. Sterowanie pracą urządzenia odbywa się drogą radiową lub przez kabel. Robot wyposażony jest w zestaw kolorowych kamer z oświetlaczami.
Z dotychczasowych kontaktów i doświadczeń PIAP (produkcja i eksport robota SR-12 INSPECTOR) wynika, że polskie konstrukcje specjalistycznych robotów nowej generacji mają realne szanse wejścia na rynek międzynarodowy, gdzie mogą śmiało konkurować z konstrukcjami zagranicznymi.
 
Innowacyjność projektu polega na miniaturyzacji urządzeń elektronicznych wykonanych w technologii SMT, rozproszonym wieloprocesorowym układzie sterowania, niekonwencjonalnych dla robotów tej klasy rozwiązaniach w stabilizacji bazy mobilnej (stąd mała baza mobilna i duży zasięg manipulatora), wykorzystaniu metody projektowania w środowisku modelowania trójwymiarowego (umożliwiło to symulacje działania robota jeszcze zanim został on wykonany).
 
Według wiedzy którą posiadają pracownicy PIAP SMR-100 Expert jest jedynym w świecie robotem zdolnym w pełni wykonywać misje wewnątrz samolotów. Spełnienie tego wymogu, będącego jednym z głównych założeń projektowych, było niezmiernie trudne.

EXPERT cieszy się bardzo dobrą opinią użytkowników oraz niezwykłym zainteresowaniem na targach i wystawach zarówno w kraju jak i za granicą.
Oprócz nagrody w konkursie Polski Produkt Przyszłości zdobył szereg innych wyróżnień.
                     
 
Kontakt:
Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów
Al. Jerozolimskie 202, 02-486 Warszawa,
   
Dyrektor Stanisław Kaczanowski, tel.: (22) 870 41 66, e-mail: skaczanowski@piap.pl
Osoba do kontaktu: Piotr Szynkarczyk, tel. (22) 874 04 40, e-mail: pszynkarczyk@piap.pl
tel.: (22) 874 01 64,
fax: (22) 874 02 21, e-mail: robot@piap.pl,
www.piap.pl, www.antyterroryzm.com, www.antiterrorism.com.pl
 
Przygotował
Wojciech Sadowiec
 
 

powrót | do góry | strona główna | mapa serwisu | kalendarium | regulamin serwisu | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości