- A A A+ |
Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Instytut Techniki Górniczej KOMAG
Instytut Techniki Górniczej KOMAG

 

Instytut Techniki Górniczej KOMAG (d. Centrum Mechanizacji Górnictwa KOMAG)
ul. Pszczyńska 37, 44-101 Gliwice
tel.: (32) 237 41 00, fax: (32) 231 08 43
Dyrektor: mgr inż. Małgorzata Malec
tel.: (32) 237 46 00, e-mail: info@komag.eu 
www.komag.eu  


 

UNIWERSALNY KOMBAJN ŚCIANOWY DUŻEJ MOCY KSW-750E
Opis projektu:


Kombajn KSW-750E został zaprojektowany celem zwiększenia efektywności procesu urabiania w podziemnych kopalniach węgla kamiennego, a tym samym znaczącego zwiększenia rentowności tej gałęzi przemysłu. Próby eksploatacyjne kombajnu wykazały, że zastosowane w nim rozwiązania innowacyjne w skali światowej pozwolą na trzykrotny wzrost wydobycia w stosunku do uzyskiwanych obecnie wartości średnich, przy zwiększonym poziomie bezpieczeństwa i niezawodności.
Maszyna ta może w znaczący  sposób przyczynić się do realizacji założeń procesu technicznej restrukturyzacji polskiego górnictwa. Jednym z jej aspektów jest ograniczenie dużej liczby przodków wydobywczych o ograniczonej wydajności i infrastruktury towarzyszącej, na rzecz modelu kopalni o 2-3 przodkach i kilkakrotnie większej wydajności. Procesy te są dużym wyzwaniem w sferze technicznej dla jednostek naukowo-badawczych i producentów maszyn, zwłaszcza kombajnów, od wydajności których rozpoczyna się cały proces technologiczny eksploatacji węgla. Pożądany efekt ekonomiczny zapewnić może kombajn posiadający dużą zainstalowaną moc, wyposażony w automatyczny układ posuwu dla stałego i pełnego jej wykorzystania. Wyzwaniem jest również zapewnienie bardzo wysokiej dyspozycyjności, co można uzyskać jedynie poprzez zastosowanie zaawansowanych technologicznie urządzeń o najwyższych parametrach trwałości i niezawodności. Elektryczny kombajn ścianowy KSW-750E całkowicie spełnia wymagania nowoczesnego górnictwa.


Innowacyjność projektu:


Kombajn ścianowy KSW-750E jest zarówno innowacją produktową, polegającą na rozszerzeniu dotychczasowej struktury asortymentowej o nowy produkt, jak też innowacją technologiczną, której cechy i przeznaczenie różnią się znacząco od dotychczas wytwarzanych. Innowacje produktowe u producenta kombajnu pozwalają na wprowadzenie innowacji procesowej w kopalniach eksploatujących podziemne złoża węgla, a mianowicie zwiększenie rentowności eksploatacji węgla poprzez koncentrację produkcji. Ochronie patentowej w Polskim Urzędzie Patentowym podlega 8 rozwiązań o wysokim stopniu innowacyjności, zastosowanych w poszczególnych zespołach kombajnu. Rozwiązania te wnoszą do konstrukcji kombajnów skokowy wzrost parametrów eksploatacyjnych oraz nowe możliwości technologiczne, podnoszące stopień trwałości i niezawodności.


Twórcy projektu:


Dr inż. Andrzej Meder, mgr inż. Ryszard Diederichs, mgr inż. Ryszard Bednarz, mgr inż. Jan Dziura, mgr inż. Piotr Drabik, mgr inż. Tadeusz Mazurkiewicz, mgr inż. Artur Tarkowski.
 


powrót | do góry | strona główna | mapa serwisu | kalendarium | regulamin serwisu | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości