- A A A+ |
Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Instytut Farmaceutyczny
Instytut Farmaceutyczny

 

 
Instytut Farmaceutyczny
Ul. Rydygiera 8, 01-793 Warszawa
Tel.: (0-22) 633 85 55
Fax: (0-22) 633 82 96TECHNOLOGIA WYTWARZANIA SUBSTANCJI FARMACEUTYCZNEJ TACALCITOL STANOWIĄCEJ SKŁADNIK CZYNNY LEKU PRZECIWŁUSZCZYCOWEGO.
Opis projektu:


Tacalcitol jest analogiem witaminy D3 będący substancją czynną leku stosowanego w dermtologii. Podstawowe zastosowanie kliniczne tacalcitolu to miejscowe leczenie lekkiej i umiarkowanej postaci łuszczycy zwykłej plackowatej. W grupie leków o podobnym działaniu tacalcitol wyróżnia się wysoką skutecznością przy niskim poziomie działań ubocznych w postaci podrażnień skóry. W długotrwałym leczeniu dermatologicznym może to mieć decydujące znaczenie przy wyborze terapeutyku. Wydaje się, więc, że w niedługim czasie tacalcitol obejmie istotną część rynku dermatologicznego. Brak substancji, tacalcitol na rynku farmaceutycznym stwarza dogodne możliwości produkowania formy farmaceutycznej (maści lub kremu) zawierającej tacalcitol jako substancję czynną, zgodnie z aktualnymi wymaganiami europejskimi prawidłowej praktyki wytwórczej (GMP) na rynek krajowy i eksport.
Bardzo wysoka cena leku oraz brak substancji tacalcitol na rynku farmaceutycznym najlepiej świadczy o stopniu trudności w otrzymaniu substancji czynnej. Tacalcitol odznacza się najwyższym stopniem trudności syntezy w grupie aktywnych analogów i metabolitów witamin D stosowanych jako leki.
W Pracowni Witamin Zakładu Chemii IF opracowano metodę syntezy tacalcitolu, która polega na łączeniu tzw. C-22 syntonu witaminowego, zawierającego główny fragment cząsteczki, z oddzielnie otrzymanym łańcuchem bocznym. Wyjściowymi substratami w opracowanej metodzie są związki handlowo dostępne (octan kwasu norcholenowego i L-walina). Jak zwykle w przypadku metabolitów witamin D istotną trudnością preparatywną było otrzymanie końcowego związku o wysokiej czystości chemicznej i farmaceutycznej, gwarantującej odpowiednią trwałość substancji w preparacie farmaceutycznym.

Innowacyjność projektu:

Innowacyjność opisywanego projektu polega na opracowaniu całkowicie nowej drogi syntetycznej znanej substancji farmaceutycznej tacalcitol. W wyniku przeprowadzonej kilkunastoetapowej syntezy otrzymuje się czysty farmaceutycznie produkt spełniający wymagania jakościowe.
Proponowany projekt wdrożeniowy można zakwalifikować do kategorii technologii wieloetapowej syntezy organicznej unikalnej substancji o specjalnym przeznaczeniu. Poza wdrożonymi w Instytucie Farmaceutycznym trzema technologiami syntezy metabolitów witaminy D3, nie są znane inne projekty o takim stopniu komplikacji technicznej, kiedykolwiek realizowane w krajowym przemyśle chemicznym i farmaceutycznym. Proponowane wdrożenie uważane jest za innowacyjne i nowatorskie w skali światowej.


Twórcy projektu:


Dr hab. Andrzej Kutner, prof. IF, dr Michał Chodyński, dr Wanda Wojciechowska, mgr Hanna Fitak, mgr Małgorzata Krupa.
 


powrót | do góry | strona główna | mapa serwisu | kalendarium | regulamin serwisu | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości