- A A A+ |
Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów
Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów


Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów
Al. Jerozolimskie 202, 02-486 Warszawa
tel. (0-22) 874 04 40, fax (0-22) 874 02 20
www.piap.waw.pl
e-mail: fm@piap.waw.pl
 

ANTYTERRORYSTYCZNY ROBOT
NEUTRALIZUJĄCO-WSPOMAGAJĄCY SMR – 100 EXPERT
Opis projektu:


Antyterrorystyczny robot neutralizująco-wspomagający SMR-100 Expert został zaprojektowany w ramach projektu celowego KBN. W czasie prac projektowych konstruktorzy konsultowali się ze specjalistami z: Policji, BOR, Pionu Bezpieczeństwa Portu Lotniczego Okęcie i Straży Granicznej. Podstawowym zastosowaniem robota jest zwalczanie zagrożeń terrorystycznymi ładunkami wybuchowymi i innymi materiałami niebezpiecznymi w ciasnych wnętrzach oraz w środkach komunikacji jak np.: samoloty, autobusy i wagony kolejowe. Z pomocą robota wraz z wyposażeniem można m.in. dokonać: zdalnej inspekcji obiektu zagrożonego, rozpoznania niebezpiecznego ładunku, przeniesienia niebezpiecznego ładunku w wyznaczone miejsce, neutralizacji niebezpiecznego ładunku, negocjacji z terrorystami.
Dzięki zastosowaniu naszego robota w rejon zagrożony wybuchem bomby (lub np. w rejon skażony chemicznie) zamiast człowieka wysyłany jest zdalnie sterowany robot.
SMR-100 Expert składa się z jednostki mobilnej (robota wraz z manipulatorem i chwytakiem) oraz przenośnego pulpitu sterowniczego zbudowanego w formie odpornej mechanicznie walizki. Baza mobilna robota porusza się na gąsienicach. Jest wyposażona w przednią gąsienicę najazdową o zmiennym kącie nachylenia oraz w ruchome boczne stabilizatory. Manipulator robota ma 6 stopni swobody oraz zacisk szczęk chwytaka. Na manipulatorze oraz w szczękach chwytaka możliwy jest montaż specjalistycznych akcesoriów i narzędzi. Sterowanie pracą urządzenia odbywa się drogą radiową lub przez kabel. Robot wyposażony jest w zestaw kolorowych kamer z oświetlaczami.
Z dotychczasowych kontaktów i doświadczeń PIAP (produkcja i eksport robota SR-12 INSPECTOR) wynika, że polskie konstrukcje specjalistycznych robotów nowej generacji mają realne szanse wejścia na rynek międzynarodowy, gdzie mogą śmiało konkurować z konstrukcjami zagranicznymi.


Innowacyjność projektu:


Miniaturyzacja urządzeń elektronicznych wykonanych w technologii SMT, rozproszony wieloprocesorowy układ sterowania, niekonwencjonalne dla robotów tej klasy rozwiązania w stabilizacji bazy mobilnej (stąd mała baza mobilna i duży zasięg manipulatora), wykorzystanie metody projektowania w środowisku modelowania trójwymiarowego (umożliwiło to symulacje działania robota jeszcze zanim został on wykonany).
Według wiedzy którą posiadają pracownicy PIAP SMR-100 Expert jest jedynym w świecie robotem zdolnym w pełni wykonywać misje wewnątrz samolotów. Spełnienie tego wymogu, będącego jednym z głównych założeń projektowych, było niezmiernie trudne.
Produkt jest objęty ochroną patentową.


Twórcy projektu:

Zespół konstruktorów pod kier. dr inż. Piotra Szynkarczyka, w składzie: mgr inż. Adam Andrzejuk, mgr inż. Mariusz Kozak, mgr inż. Tomasz Krakówka, mgr inż. Sebastian Pawłowski, mgr inż. Ignacy Bojanek, mgr inż. Michał Kulawiec, mgr inż. Sławomir Kapelko, mgr inż. Stanisław Nycz, mgr inż. Rafał Czupryniak, Wiesław Zalewski, Przemysław Wieczorek, przy udziale prof. dr hab. inż. Andrzeja Masłowskiego.
Dyrektor Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów  doc. dr inż. Stanisław Kaczanowski
 


powrót | do góry | strona główna | mapa serwisu | kalendarium | regulamin serwisu | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości