- A A A+ |
Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Instytut Techniki Górniczej KOMAG
Instytut Techniki Górniczej KOMAG

 

Instytut Techniki Górniczej KOMAG (d. Centrum Mechanizacji Górnictwa KOMAG)
ul. Pszczyńska 37, 44-101 Gliwice
tel.: (32) 237 41 00, fax: (32) 231 08 43
Dyrektor: mgr inż. Małgorzata Malec
tel.: (32) 237 46 00, e-mail: info@komag.eu  
www.komag.eu


 

Odpylacz labiryntowy LDCU-630Opis projektu:


Odpylacz labiryntowy LDCU-630, został skonstruowany w jednostce badawczo-rozwojowej Centrum KOMAG w Gliwicach. Jego producentem jest firma KOWENT S. A. w Końskie działająca m.in. w dziedzinie urządzeń dla ochrony środowiska.
Odpylacz labiryntowy LDCU-630, jest urządzeniem o wysokiej skuteczności odpylania frakcji respirabilnych (wdychalnych), przeznaczonym do oczyszczania metodą mokrą powietrza zapylonego powstającego w procesach produkcyjnych szczególnie w przemyśle hutniczym, odlewniczym i wydobywczym.
Odpylacz labiryntowy z dyszami stałymi ze względu na brak elementów wirujących i silników elektrycznych usytuowanych w strudze przepływającego powietrza, oprócz wymienionego powyżej szerokiego obszaru aplikacji, może znaleźć również specjalistyczne zastosowanie w odpylaniu spalin lub innych czynników gazowych Ponadto podwyższonej temperaturze. Odpylacz ten może współpracować zarówno z wentylatorami osiowymi jak i promieniowymi zainstalowanymi przed lub za odpylaczem, co umożliwia jego pracę w systemach wentylacji ssącej jak i kombinowanej.
Ponadto w dotychczasowych rozwiązaniach konstrukcyjnych awaryjność zespołów silników dysz wirujących zmniejsza skuteczność działania instalacji i zwiększa koszty ich eksploatacji. Nowoopracowany odpylacz labiryntowy z dyszami stałymi pozwolił nie tylko na zmniejszenie długości urządzenia odpylającego, ale także na znaczące podniesienie jego niezawodności poprzez wyeliminowanie zespołu dyszy wirującej. Dzięki zastosowaniu labiryntowego, dwustrumieniowego i dwustopniowego systemu odpylania, osiągnięto wysoką całkowitą skuteczność odpylania wynoszącą 99 % oraz wysoką skuteczność odpylania frakcji wdychalnych.


Innowacyjność projektu:


Urządzenie charakteryzuje się wysoką niezawodnością i niską energochłonnością uzyskaną przez wyeliminowanie zespołu dyszy wirującej stosowanego w dotychczasowych konstrukcjach odpylaczy. W konstrukcji tej doprowadzono również do zmniejszenia materiałochłonności.
Małe gabaryty, łatwość zabudowy w instalacjach odpylających oraz dobre parametry eksploatacyjne, takie jak wysoka skuteczność odpylania frakcji wdychalnych, niska energochłonność, wysoka niezawodność oraz łatwość obsługi i konserwacji, zostały uzyskane poprzez zastosowanie unikatowych innowacyjnych rozwiązań poszczególnych zespołów odpylacza.
Produkt został zgłoszony do Urzędu Patentowego.


Twórcy projektu:


Zespół konstruktorów pod kierownictwem mgr inż. Zbigniewa Szkudlarka, w składzie: mgr inż. Marcin Steindor, inż. Wiesław Turejko
Dyrektor Centrum Mechanizacji Górnictwa dr inż. Andrzej Meder
 


powrót | do góry | strona główna | mapa serwisu | kalendarium | regulamin serwisu | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości