- A A A+ |
Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
SMARTTECH Sp. z o.o.
SMARTTECH Sp. z o.o.

 

SMARTTECH Sp. z o.o.
ul. Racławicka 30, 05-092 Łomianki k/Warszawy
tel./fax: (22) 751 19 16
e-mail: biuro@smarttech.pl
Dyrektor Zarządzający: mgr inż. Anna Gębarska
Osoba do kontaktu: mgr inż. Marcin Bączyk
e-mail: mbaczyk@smarttech.pl
www.smarttech.pl


 

ZINTEGROWANY SYSTEM POMIARU
OBIEKTÓW TRÓJWYMIAROWYCH ScanBrightTMOpis projektu:


Zintegrowany system pomiaru obiektów trójwymiarowych ScanBright został stworzony by zaspokoić potrzeby rynku na precyzyjne, a zarazem dostępne cenowo urządzenie umożliwiające uzyskanie cyfrowej reprezentacji rzeczywi-stego obiektu trójwymiarowego. System wykorzystuje innowacyjną bezdotykową metodę oświetlenia struktura-nego. Ta polowa metoda optyczna polega na oświetlaniu mierzonego obiektu sekwencją wzorów prążkowych i obliczeniu współrzędnych punktów powierzchni z serii obrazów prążków zdeformowanych na obiekcie. Metodę charakteryzuje szybki pomiar (<10sek), duża średnia gęstość próbkowania  (100pkt/mm2) i możliwość dostoso-wania objętości pomiarowej do wymagań klienta (<1,5mx1,3mx0,5m). Wynikiem pomiaru jest chmura punktów, w której każdy punkt opisany jest sześcioma wartościami: współrzędnymi X,Y,Z i składowymi koloru R,G,B (tekstura przedmiotu). Gwarantowana dokładność odwzorowania powierzchni, w zależności od gabarytów obiektu, wynosi nawet do 0,03mm. ScanBright składa się ze Skanera3D i stacji roboczej ze specjalizowanym oprogramowaniem Mesh3D. Aplikacja Mesh3D steruje procesem pomiarowym i umożliwia dalsze przetwarzanie wyników z wykorzystaniem zaawansowanych operacji na chmurach punktów, tworzeniei przetwarzanie siatek trójkątów oraz eksport uzyskanych wyników do systemów CAx lub programów graficznych (IGES, VRML+tekstura, STL, OBJ, DXF, TXT).
System jest w stanie zapewnić użytkownikowi niezawodne działanie zarówno w warunkach laboratoryjnych jak i w terenie. W konstrukcji nośnej Skanera3D zastosowano unikalne rozwiązania tłumiące drgania, na które narażone jest urządzenie podczas transportu oraz zaprojektowano wygodny uchwyt, który wraz z profesjonalnym statywem usprawnia pracę w warunkach polowych (zakres wysokości 0,5-1,7m). System wyposażono również w układ zasilania awaryjnego chroniący przed niespodziewanym spadkami napięcia.
ScanBright wspomaga między innymi: szybkie prototypowanie,  inżynierie odwrotną (kontrola jakości), techniki multimedialne, archiwizacje dzieł sztuki i medycynę. Dzięki takim cechom jak wierne odwzorowywanie geometrii i tekstury, mobilność i intuicyjna obsługa zdobył uznanie zarówno środowisk inżynierskich jak i artystycznych.


Innowacyjność projektu:


System ScanBright jest innowacyjnym systemowym rozwiązaniem, które po raz pierwszy w pełni integruje dokładną bezkontaktową digitalizację przedmiotów 3D z przetwarzaniem danych w postaci współrzędnych punktów i tekstury. Zastosowana metoda umożliwia pomiar nawet tak delikatnych obiektów jak twarz ludzka lub cenny eksponat muzealny, a oprogramowanie przygotowuje dane do różnorodnych zastosowań. Dzięki oryginalnym rozwiązaniom konstrukcyjnym ScanBright  należy do nielicznej, zaakceptowanej przez użytkowników grupy mobilnych systemów optycznych o dużej dokładności.


Twórcy projektu:


Zespół firmy SMARTTECH pod kierownictwem dyrektor mgr inż. Anny Gębarskiej, w składzie: mgr inż. Marcin Bączyk, mgr inż. Marcin Kowalski, Paweł Bolewicki na podstawie opracowania naukowego dr inż. Roberta Sitnika z Instytutu Mikromechaniki i Fotoniki Politechniki Warszawskiej.


powrót | do góry | strona główna | mapa serwisu | kalendarium | regulamin serwisu | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości