- A A A+ |
Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.
ul. Sanguszki 1, 00-222 Warszawa
tel.: (22) 635 14 81, fax: (22) 635 68 51
e-mail: pwpw@pwpw.pl
Prezes: Janusz Gaworski
Osoba do kontaktu: Ewa Leszczyńska-Ambroziewicz
tel.: (22) 530 22 15, e-mail: e.leszczynska@pwpw.pl
www.pwpw.pl
 

 PCP – TECHNOLOGIA PERSONALIZACJI KART POLIWĘGLANOWYCHOpis projektu:
Wiele grup badawczych od kilku lat stawiało sobie za cel skonstruowanie bezpiecznego dokumentu poliwęglanowego z kolorową personalizacją zamkniętą wewnątrz struktury wielowarstwowej karty. Taką nową i innowacyjną na skalę światową technologię opracował Zespól technologów z Centrum Personalizacji Dokumentów Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A.
Znane i stosowane dotychczas techniki personalizacji pozwalały na umieszczenie w dokumentach poliwęglanowych zdjęć i danych jedynie w odcieniach szarości, natomiast nowa technologia umożliwia kolorową, zamkniętą wewnątrz struktury karty, personalizację kart poliwęglanowych. Kolorowe zdjęcie ułatwi rozpoznanie osoby legitymującej się dokumentem.
Karta poliwęglanowa jest zbudowana z kilku warstw. Zwykle jest to od 3 do 9 warstw, na których są umieszczane nadruki poligraficzne. Następnie wszystkie warstwy tworzywa są zgrzewane w temperaturze zbliżonej do temperatury ich mięknięcia (2000C i ciśnienie rzędu 200 barów), co uniemożliwia rozdzielenie poszczególnych warstw bez spowodowania widocznych uszkodzeń. Nadruki wykonane dostępnymi dotychczas technikami druku cyfrowego  ulegały rozmyciu przy tak ekstremalnych warunkach procesu zgrzewania karty. W związku z tym w wypracowanej przez PWPW S.A. technologii, personalizację wykonano na jednej z warstw karty techniką ink-jetu solwentowego, przy użyciu specjalnie do tego celu opracowanego tuszu odpornego na warunki laminowania.
Opracowanie nowej technologii było możliwe dzięki współpracy z firmą Bayer, która jest producentem folii poliwęglanowej o wymaganych parametrach technicznych.
 

Innowacyjność projektu:

Opracowana przez PWPW S.A. innowacyjna technologia produkcji dokumentów w postaci karty zakłada powiązanie procesu personalizacji z procesem produkcji karty. Poszczególne warstwy karty zawierające druk offsetowy, hologram, częściową personalizację są łączone podczas procesu laminowania, a następnie wycinane są z nich karty, poddawane następnie procesowi grawerowania laserowego.
Umieszczenie kolorowego zdjęcia na jednej  z warstw karty, a następnie zamknięcie  jej w strukturze całej karty, uniemożliwia jego fałszowanie bez widocznych śladów ingerencji. Z uwagi na specyficzne, warunki w których przebiega proces laminacji (wysoka temperatura i ciśnienie) w toku dalszych badań opracowano technologię, która pozwala na zachowanie dobrej jakości zdjęcia.
Powiązanie procesu produkcji i personalizacji karty skutkuje dodatkowo wyeliminowaniem czystych blankietów dokumentu, co likwiduje wykorzystywanie skradzionych blankietów do nieuprawnionego spersonalizowania.
Metoda ta wykorzystuje mieszane techniki personalizacji, która poprzez grawerowanie laserowe i druk ink-jet, dodatkowo podnosi bezpieczeństwo karty.
Technologia ta została opracowana na potrzeby nowego dokumentu - prawa jazdy, zgodnego z wymaganiami dyrektywy nr 2006/126/UE przyjętej przez Parlament Europejski w dniu 20 grudnia 2006r.
Innowacyjność opracowanej w PWPW S.A. technologii sprawia, że już są nią zainteresowani inni europejscy producenci dokumentów.


Twórcy projektu:

dr Ewa Leszczyńska-Ambroziewicz, dr Andrzej Pawlak, mgr Dariusz Nowakowski
 

powrót | do góry | strona główna | mapa serwisu | kalendarium | regulamin serwisu | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości