- A A A+ |
Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
KAMITEC Sp. z.o.o
KAMITEC Sp. z.o.o

 

Kamitec Sp. z. o.o
Al. Jana Pawła II 23, 00-854 Warszawa
tel.: +48 22 653 85 00, fax: +48 22 654 61 42
e-mail: biuro@kamitec.eu, www.kamitec.eu
Prezes Zarządu: mgr inż. Arkadiusz Fenicki

Osoba do kontaktu:
Jakub Jurzak
Dyrektor ds. Rozwoju
tel. kom.: 502 210 448, fax: +48 22 654 61 42
e-mail: j.jurzak@kamitec.eu


LINIA TECHNOLOGICZNA DO ODZYSKU SUROWCÓW

Z OPAKOWAŃ WIELOWARSTWOWYCH


Metodę odzysku surowców z opakowań wielowarstwowych opracowali Izabella Bogacka i Stanisław Lewandowski, technolodzy firmy KAMITEC.

Metoda Chemiczna Kamitec polega na ogrzewaniu opakowań wielowarstwowych lub ich skrawków w rozpuszczalniku organicznym, w którym rozpuszcza się polietylen, skutkiem czego można łatwo wydzielić aluminium i tekturę. Po odparowaniu rozpuszczalnika nadają się one do ponownego przetworzenia w zakładach specjalistycznych ( papierniach i hutach) na pełnowartościowe wyroby. Tworzywa są przerabiane na paliwa lub materiał pierwotny.

Dzięki opracowaniu unikalnej technologii wypłukiwania polietylenu sklejającego poszczególne warstwy opakowania możliwe jest łatwe wydzielenie pozostałych składników, czyli aluminium i tektury. Ciecze organiczne używane jako rozpuszczalniki w odróżnieniu od kwasu octowego czy wody mają bardzo niskie ciepło parowania i ciepło właściwe, zużycie energii cieplnej i elektrycznej jest niewspółmiernie niskie w porównaniu z innymi stosowanymi metodami. W wyniku stosowania tej metody można z wysoką wydajnością ok. 99,9 % odzyskać wszystkie surowce wchodzące w skład opakowania. Pozostałe 0,1 % stanowią zanieczyszczenia wchodzące w skład odzyskanego aluminium. Należy również podkreślić, że metoda chemiczna Kamitec wychodzi naprzeciw dyrektywom unijnym, gdyż charakteryzuje się niskimi nakładami energetycznymi oraz pozwala na znaczną oszczędność wysokoenergochłonnego surowca jakim jest aluminium a co za tym idzie zdecydowanie ogranicza emisję CO2 do atmosfery.
  

Twórcy projektu:

mgr farmacji Izabella Bogacka

mgr inż. Stanisław Lewandowski


powrót | do góry | strona główna | mapa serwisu | kalendarium | regulamin serwisu | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości