- A A A+ |
Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Avio Polska Sp. z o.o.
Avio Polska Sp. z o.o.

 

Avio Polska Sp. z o.o.
ul. Grażyńskiego 141, 43-300 Bielsko-Biała
tel.: +48 33 813 40 12, fax: +48 33 813 21 28
e-mail: sekretariat@aviogroup.com, www.aviopolska.pl
Prezes Zarządu: Krzysztof Krystowski
Osoba do kontaktu:
Monika Jarzyna
Asystent ds. Marketingu
tel.: +48 22 697 77 10, fax: +48 22 697 77 11
e-mail: monika.jarzyna@aviogroup.com
 

ZESPÓŁ ŁOPATEK DYSZOWYCH TURBINY NISKIEGO CIŚNIENIA SILNIKA GEnx-2B
Opis projektu:

Produkt nagrodzony w Konkursie Polski Produkt Przyszłości to zespół łopatek dyszowych turbiny niskiego ciśnienia silnika GEnx-2B – tzw. część stała turbiny niskiego ciśnienia. Stanowi ona istotny moduł silnika, który odpowiada za napęd sprężarki i ma wpływ na żywotność silnika oraz bezpieczeństwo pracy. Dzięki innowacyjnemu projektowi tej części turbiny, którego autorami są polscy inżynierowie z firmy Avio Polska oraz naukowcy polskich uczelni, GEnx-2B podczas pracy będzie zużywał o ok. 15% mniej paliwa niż obecnie wykorzystywane silniki przy jednoczesnej redukcji hałasu i istotnej poprawie sprawności.Innowacyjność projektu:

Innowacyjność projektu polega na zastosowaniu nowych parametrów poszczególnych łopatek przy uwzględnieniu najnowocześniejszych unikalnych rozwiązań aerodynamicznych. Zmiany w rozmieszczeniu łopatek, kształcie całej powierzchni i ich krawędzi oraz kąta nachylenia pozwoliły zredukować liczbę części składowych turbiny, co przełoży się na zmniejszenie masy silnika, kosztów produkcji oraz wzrost niezawodności. Nowe rozwiązania przyczyniają się do tego, że silnik będzie zużywał mniej paliwa niż silniki, które zastąpi.
Nagrodzony projekt ma ogromne znaczenie nie tylko w skali krajowej, ale również na świecie. Przy produkcji łopatek wprowadzono innowacyjne technologie obróbki i zastosowano nowe materiały, osiągając najwyższą jakość, która gwarantuje dłuższy cykl życia całego silnika.

Silnik GEnX-2B przeznaczony jest do Boeinga 747-8 – następcy słynnego „jumbo jet’a”.

Uruchomienie produkcji w Polsce oznacza dodatkowe wpływy do budżetu z przychodów firmy, wzrost zatrudnienia w polskim zakładzie oraz promocję Polski jako kraju atrakcyjnego dla zagranicznych inwestorów, gdzie warto lokować inwestycje zaawansowanych technologii.
Przewidywane przychody firmy to ok. 50 mln zł/rok, produkcja w 100% przeznaczona będzie na eksport. Wprowadzenie do produkcji nowego produktu przełoży się również na wzrost zatrudnienia w bielskiej fabryce o ponad 50 osób.


Twórcy projektu:

prof. dr hab. inż. Władysław Jakubiec
dr inż. Marcin Starczak
dr inż. Witold Grela
mgr inż. Andrea Candreva
mgr inż. Dorota Kopkowicz
mgr inż. Janusz Trond
mgr inż. Paweł Pawłowski
mgr inż. Tomasz Szczotka
mgr inż. Piotr Kowalski
mgr inż. Łukasz Komandera
 

powrót | do góry | strona główna | mapa serwisu | kalendarium | regulamin serwisu | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości