Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Inkubatory technologiczne
Inkubatory technologiczne

Inkubator technologiczny to wyodrębniony organizacyjnie, oparty na nieruchomości podmiot prowadzący kompleksowy program wsparcia początkującego przedsiębiorcy i procesu tworzenia nowej firmy od pomysłu do stabilności rynkowej (tzw. program inkubacji przedsiębiorczości technologicznej), łączący ofertę lokalową z usługami wspierającymi rozwój młodych innowacyjnych firm w otoczeniu lub ścisłym powiązaniu z instytucjami naukowo-badawczymi.

Podstawowym zadaniem inkubatora jest pomoc w pierwszym okresie działania małej firmy z obszaru nowoczesnych technologii. Taka firma czerpie korzyści z bezpośredniego kontaktu z pracownikami inkubatora: trenerami i doradcami, a także innymi przedsiębiorcami korzystającymi z jego usług. Efekt, jakie się przez to uzyskuje, określany jest efektem synergii. Młody przedsiębiorca może liczyć na preferencyjną stawkę wynajmu pomieszczenia biurowego oraz infrastruktury technicznej i serwisowej. Uzyskuje także dostęp do oferty szkoleniowej, informacyjnej oraz doradczej oraz pomocy w procesie transferu technologii.  Pobyt firmy w inkubatorze trwa przeciętnie od 3 do 5 lat, z czego, w końcowym okresie stawki oferowane przez inkubator są już zbliżone do cen rynkowych. W stopniowy sposób firma przyzwyczaja się więc do funkcjonowania zgodnie z regułami wolnego rynku.

W Polsce działałają 23 inkubatory technologiczne. Są ulokowane w 10 województwach – najwięcej w województwie podkarpackim (5) i pomorskim (4). Połowa badanych inkubatorów technologicznych funkcjonuje w miastach akademickich (tak jest m.in. w przypadku Gdańska, Krakowa, Kielc, Poznania, Rzeszowa, Szczecina), będących jednocześnie biegunami wzrostu w skali regionalnej. Natomiast druga połowa badanej populacji jest ulokowana w mniejszych ośrodkach.
 

 

 

 

PARP posiada również w swoim księgozbiorze liczne pozycje, które omawiają tematykę inkubatorów technologicznych zarówno z perspektywy ich rozwoju w Polsce jak i na świecie - skocz do publikacji.


powrót | do góry | strona główna | mapa serwisu | kalendarium | regulamin serwisu | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości