Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Kreatywność w firmie
Kreatywność w firmie

Jak pozyskiwać nowe pomysły od pracowników?

Włączanie pracowników w prace nad strategią rozwoju firmy, nowych produktów i usług to szansa na odkrycie nowych źródeł wzrostu, pozyskanie informacji z pierwszej ręki o trendach na rynku, klientach i konkurencji a także na wzrost zaangażowania załogi w realizację projektów.

więcej...


Od homo sapiens do homo creatus

Innowacje rozebrane na czynniki pierwsze ukazują swój złożony charakter, a ich najważniejszymi elementami okazują się być – z jednej strony kreatywność twórcy, a z drugiej – funkcjonalność proponowanego przez niego rozwiązania. Warto przeanalizować, ile w innowacyjnych rozwiązaniach jest konceptu, pomysłu czy idei, a ile czysto biznesowej pragmatyki: funkcjonalności i użyteczności. Odpowiedź na te pytanie jest możliwa dzięki analizie ciekawych przypadków innowacji – zarówno tych światowych, jak i tych polskich. Czy innowacje te zrodziły się jako śmiałe, odważne projekty, może nieco nawet oderwane od rzeczywistości? Czy może powstały jako rozwiązania konkretnych problemów, okoliczności, potrzeb? Czy rzeczywistość ogranicza innowacyjność, czy jest tak, że pewne innowacje – istniejące na razie wyłącznie w umysłach wynalazców – czekają na lepsze czasy (na przykład, na nową technologię)?

więcej...


Zarządzanie kreatywnością

Kreatywność może być określana jako zestaw cech danej osoby, pozwalający na ciągłe poszukiwanie nowych rozwiązań. W każdym przedsiębiorstwie źródłem kreatywności są jego pracownicy. Jako że na kreatywność składa się wiele zdolności i umiejętności właściwych dla każdego pracownika, jest to element niematerialny i trudno uchwytny. W związku z tym, tematyka zarządzania kreatywnością (jak i zarządzania dla kreatywności) wiąże się z wieloma zagadnieniami. 

więcej...


Kreatywność i jej rola w procesie innowacyjnym

Kreatywność jest nieodzownie łączona z innowacjami, co jest całkowicie uzasadnione, gdyż stanowi ona podstawę procesu innowacyjnego. Dlatego kreatywni pracownicy są szczególnie ważni dla każdej firmy. Posiadając odpowiednią wiedzę, można pobudzać kreatywność m.in. poprzez zapewnienie warunków pracy sprzyjających twórczemu myśleniu.

więcej...


Metoda innowacji FORTH 

Innowacje są najważniejszą siłą napędową rozwoju gospodarki. Dlatego też wymagają one odpowiedniego zarządzania oraz przepływu pomysłów w firmie poprzez wykorzystanie siły twórczej pracowników, która stanowi nieoceniony potencjał innowacji. Istotne jest, aby właściwie go wykorzystać. Tu pomocna okazuje się metoda FORTH Gijsa van Wulfena, która w zorganizowany sposób pozwala identyfikować innowacyjne produkty i usługi. Metoda ta przedstawiona jest w publikacji „Creating Innovative Products and Services” (Gower, 2011).

więcej...


Kultura innowacji w firmie

Zarządzający i liderzy firm stosują wiele sposobów, aby rozbudzić w swoich pracownikach kreatywność. Zadowoleni i zmotywowani do pracy ludzie są najważniejszym zasobem każdej organizacji oraz impulsem do jej ciągłego rozwoju. Jednoczenie się wokół wspólnych idei, celów czy wartości wpływa pozytywnie na działalność firm, które starają się w coraz większym stopniu tworzyć kulturę organizacyjną nastawioną na innowacje.

więcej


Zorganizujmy burzę mózgów...

Burza mózgów jest jedną z najbardziej popularnych metod twórczego myślenia, niestety liczba błędów popełnianych przy jej stosowaniu jest wprost proporcjonalna do popularności. Spróbujmy wyjaśnić czym dokładnie jest popularny „brainstorming”.

więcej...


Kreatywność pod kontrolą

Czym jest innowacyjność w zarządzaniu firmą? To wychodzenie poza standard, czyli wzbogacanie przedsiębiorstwa o nowe funkcje rozwojowe, dotyczące kierowania projektami, marketingu, komunikacji oraz kreatywnego działania.

więcej...


powrót | do góry | strona główna | mapa serwisu | kalendarium | regulamin serwisu | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości