Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Marketing w innowacyjnej firmie
Marketing w innowacyjnej firmie

Podstawy PR dla MSP – przedsiębiorca i jego firma w mediach

 W ostatnich latach wzrasta liczba mniejszych firm, które decydują się na pokazywanie się w mediach – prowadzenie tzw. działań media relations. Nadal jest ich jednak niewiele. PR wciąż jest uważany za domenę wielkich korporacji – zupełnie niesłusznie.

więcej...


Jak spojrzeć na firmę oczami klienta? Podstawy oceny wizerunku dla MSP

 Małe i średnie przedsiębiorstwa nie zawsze mają środki na prowadzenie działań marketingowych czy public relations na dużą skalę. Pewne podstawy można zbudować jednak samodzielnie. Wiele elementów prowadzenia biznesu - takich jak wygląd siedziby, ogłoszenia o pracę czy nagranie na automatycznej sekretarce - można z powodzeniem wykorzystać do budowania wizerunku przedsiębiorstwa. Dzięki spojrzeniu na firmę oczami klienta możemy stworzyć solidne fundamenty dobrego wizerunku.

więcej...


Biznesmen bloguje

 Blogowanie dawno już przestało być domeną osób prywatnych, traktujących swój blog jako rodzaj pamiętnika lub sposób na podzielenie się opinią i zainteresowaniami. Korzyści z prowadzenia blogów poznały firmy, takie jak General Motors, Google, Microsoft czy Boeing – ale nie są one zarezerwowane tylko dla wielkich korporacji. Ten sposób komunikacji z powodzeniem mogą wykorzystać mniejsze przedsiębiorstwa.

więcej...


Dobra marka nie jest dana raz na zawsze – błędy w budowaniu i pozycjonowaniu marki

 Błędy w budowaniu i pozycjonowaniu marki popełniają nie tylko nowicjusze i amatorzy. Nawet największym na świecie zdarzają się potknięcia na tym polu. Marka jest połączeniem wielu elementów. Wystarczy, że któryś z nich wyraźnie szwankuje, by rynkowy sukces produktu był zagrożony.

więcej...


Budowanie i pozycjonowanie marki – wymiar dla MSP

 Według definicji American Marketing Association marka to „termin, symbol, wzór lub ich kombinacja stworzona celem identyfikacji dóbr i usług sprzedawcy lubich grupy oraz wyróżnienia ich spośród konkurencji”. Niewiele jest dziś produktów, które nie posiadają marki. Nawet tak proste produkty konsumpcyjne, jak sól czy cukier, pakowane są w odróżniające się torebki, a owoce w sklepach mają małe nalepki z nazwą.

więcej...


Liderzy opinii - adwokaci produktu

 Liderzy opinii to osoby, które mają zdolność oddziaływania na poglądy innych ludzi, ich preferencje, a w konsekwencji decyzje zakupowe. Odnalezienie właściwych liderów opinii i współpraca z nimi jest dla firmy szansą na budowanie wizerunku produktów i zwiększenie sprzedaży.


Jak legalnie kontaktować się z klientem?

 Aby odnieść sukces, trzeba możliwie szeroko udostępnić informacje o produktach i usługach przedsiębiorstwa. Jednak nie każdy sposób rozpowszechniania informacji handlowych mieści się w granicach prawa. Zbyt ochocze rozsyłanie informacji handlowych (ulotek, plakatów, e-maili czy innych materiałów marketingowych) może naruszać prawo do prywatności. Czym jest informacja handlowa? W którym momencie kończy się zachowanie zgodne z obowiązującymi przepisami? Kiedy przekroczenie norm prawnych jest wykroczeniem, a kiedy czynem nieuczciwej konkurencji?

więcej...


Uczciwa reklama - granice etyki, moralności i normy prawne w reklamie

 Brak skutecznej, docierającej do grupy docelowej reklamy bardzo ogranicza możliwości stabilnego rozwoju firmy czy nowych produktów. Reklamy stają się przez to coraz bardziej wysublimowane, agresywne, a budżety przedsiębiorstw przeznaczane na marketing coraz większe. Według szacunków ZenithOptimediawydatki na reklamę w Polsce w 2012 roku sięgną 7,27 mld zł netto. Zdarza się, że reklamy naruszają granice moralności i etyki czy nawet przekraczają obowiązujące normy prawne. Jakie są granice prawne i obyczajowe tworzenia przekazów reklamowych?

więcej...


Sampling – skuteczna metoda wsparcia sprzedaży

 Promocja sprzedaży jest skomplikowanym procesem. Jednym z ważnych narzędzi, pomagającym osiągnąć cele sprzedażowe, jest bezpłatna dystrybucja próbek produktów. Sampling sprawia, że klienci mogą wypróbować produkt, a następnie bez ryzyka sięgnąć po niego na sklepowej i wirtualnej półce.

więcej...


Marka osobista podstawą sukcesu firmy

 Firmowanie działalności własnym nazwiskiem ma szczególnie duże znaczenie w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw. Reputacja oraz rozpoznawalność nazwiska właściciela w prosty sposób przekładają się na reputację całego przedsiębiorstwa oraz na generowane przez niego obroty. Czym jest marka osobista i jak ją kształtować, aby wspomóc rozwój działalności?

więcej...


Kryzys marki

 Krótkoterminowe skutki kryzysu marki to utracona sprzedaż i poniesione koszty na ponowne pozyskanie klientów. W dłuższej perspektywie, każdy problem dotyczący wartości definiujących markę oraz jakości oferowanych produktów i usług może poważnie zaszkodzić jej reputacji. Kluczowym elementem dla firm borykających się z kryzysem marki jest przywrócenie zaufania klientów do marki. Dla konkurencji taki kryzys jest doskonałą okazją do przechwycenia klientów. Czy istnieją metody, które mogą uchronić markę przed kryzysem?

więcej...


Groźny czarny PR

 Internet jest potężnym narzędziem w nieuczciwej walce z konkurencją. W ciągu zaledwie kilku dni reputacja firmy może zostać całkowicie zniszczona. Ataki ze strony konkurencji mogą być szczególnie dotkliwe dla słabiej wypozycjonowanych w wyszukiwarkach przedsiębiorstw z sektora MSP. Wystarczy kilka godzin, aby w wynikach wyszukiwania pod stroną firmową pojawiły się linki z tytułami „Nazwa Firmy - Oszuści!” czy „Nazwa Firmy - Nie przepłacaj”. Czy warto prowadzić czarny PR? Jak obronić się przed nieuczciwymi praktykami konkurencji?

więcej...


Zmiany w strategiach marketingowych – od 4P do 4C

Chyba każdy przedsiębiorca spotkał się z koncepcją mixumarketingowego 4P: produkt(product), cena (price), miejsce (place), promocja(promotion). Bob Lauterbom, profesor reklamy z Uniwersytetu Północnej Karoliny, odkrył, że ta powszechnie stosowana koncepcja ma poważne wady, które przyczyniają się do porażki około 80% wprowadzanych na rynek w USA produktów. Zaproponował nową koncepcję 4C obejmującą: konsumenta (customervalue), koszt(cost), wygoda (convenience), komunikacja(communication), która mazastąpić podejście 4P.

więcej...


Naming, czyli tworzenie nazw produktów

Nadanie nazwy produktowi to decyzja strategiczna. Odpowiednia nazwa umożliwi zbudowanie silnej i rozpoznawalnej marki. Przy pomocy nazwy budowana jest marka, dzięki czemu produkt uzyskuje wyższą cenę niż jego funkcjonalny odpowiednik. Wyższą cenę uzyskuje się, ponieważ konsument nie jest pewien właściwości danego produktu, natomiast reputacja przedsiębiorstwa pozwala rozwiać wątpliwości klienta.

więcej...


Blog szansą na tani marketing

MSP często ustalają budżet reklamowy metodą „wszystko na co cię stać”, która polega na przeznaczaniu na reklamę środków finansowych pozostałych po sfinansowaniu „twardych” pozycji budżetowych. Często oznacza to, że zasoby firm na ten cel nie są pokaźne. Na szczęście istnieją narzędzia w ramach tej metody, które są skuteczne i jednocześnie tanie. Wymagają jednak od przedsiębiorców sporej dozy kreatywności, pracowitości, sumienności i systematyczności.

więcej...


Skuteczny slogan reklamowy

 Dobre hasło reklamowe zostanie w umysłach klientów i uczyni markę rozpoznawalną w grupie docelowej. Podniesie sprzedaż oferowanych produktów czy usług. Może też stać się wizytówką firmy na długie lata, tak jak nieśmiertelne slogany: „Cukier krzepi” Wańkowicza czy „Coca-Cola. To jest to!” Osieckiej, od lat powtarzane przez klientów.

więcej...


Założenia strategicznego planowania marketingowego w MSP

 Małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią obecnie jeden z głównych czynników rozwoju gospodarki. Są więc wyzwaniem dla nowoczesnego marketingu. Metody, techniki oraz narzędzia marketingowe dynamicznie łączą MSP z rynkiem. Ich rozwój w coraz większym stopniu zależy od umiejętności umiejscowienia ogólnego, strategicznego i taktycznego planowania w centrum działalności (Curnei, Ionescu, Popescu).

więcej...


Marketing w sieci

 Marketing internetowy wykorzystuje międzynarodową sieć w celu zwiększenia sprzedaży produktów i usług. Wraz z rozwojem rynku e-commerce, ta forma marketingu coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Eksperci Internet Standard szacują wielkość obrotów na polskim rynku e-commerce w 2009 r. na 13,4 mld zł – to o około 2,4 mld zł więcej niż w 2008 r. 

więcej...


powrót | do góry | strona główna | mapa serwisu | kalendarium | regulamin serwisu | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości