Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Inwestorzy
Inwestorzy

Anioły biznesu to inwestorzy prywatni, finansujący najciekawsze i potencjalnie najbardziej zyskowne pomysły na biznes. Obejmują w zamian udziały w dofinansowanej spółce. Pozyskać wsparcie tego typu nie jest łatwo, jednak wraz z pieniędzmi firma zyskuje też wiedzę osoby, która odniosła już sukces w biznesie. Czytaj więcej o aniołach biznesu na stronach Portalu Innowacji.

Fundusze kapitału zalążkowego to bodaj najciekawsze propozycja dla początkującego przedsiębiorcy. Otrzymały one niedawno prawie 500 mln zł wsparcia z Funduszy Europejskich w celu dofinansowania początkujących przedsiębiorców. Maksymalna wysokość dotacji dla pojedynczego przedsiębiorcy to aż 200 tys. euro. Żeby sięgnąć po te środki wystarczy właściwie tylko dobry pomysł na biznes. Gdy z takim pomysłem zgłosimy się do funduszu, możemy liczyć na rozpoczęcie tzw. etapu preinkubacji. Założyciel firm może wtedy liczyć na doradztwo (opracowanie biznesplanu, analizy finansowe itd.) i udostępnienie infrastruktury funduszu (powierzchnia biurowa, sprzęt komputerowy, faks itd.). Gdy pomysł dojrzeje, zarządzający funduszem podejmują decyzję o tym, czy warto w niego zainwestować. Największe szansę na wsparcie mają pomysł o wysokim potencjale technologicznym i rynkowym. Co ważne, fundusz może objąć w nowej spółce mniej niż 50% udziałów. Kliknij tu, aby dowiedzieć się więcej o ofercie funduszy kapitału zalążkowego. Na tej stronie znajduje się też lista funduszy, które udzielają wsparcia młodym, innowacyjnym firmom.

Fundusze venture capital i private equity to dobra opcja dla już bardziej rozwiniętych firm, które potrzebują jednak zastrzyku finansowego, by zwiększyć skalę swojej działalności. Fundusze tego typu zostały ostatnio dofinansowane środkami Krajowego Funduszu Kapitałowego, dysponują więc znacznymi kwotami, które mogą przeznaczyć na inwestycje. Preferowane obszary inwestycyjne VC to tradycyjnie telekomunikacja, internet, informatyka i biotechnologie, ale znaczna część funduszy interesuje się też bardziej tradycyjnymi branżami. Czytaj więcej o funduszach venture capital na stronie Portalu Innowacji.

NewConnect (NC) to platforma giełdowa dla młodych, dynamicznych spółek, które są zainteresowane debiutem giełdowym, jednak nie spełniają wyśrubowanych kryteriów wejścia na podstawowy rynek Giełdy Papierów Wartościowych. O tym, jak bardzo polski rynek kapitałowy potrzebował takiego parkietu, najlepiej świadczy fakt, że w trzy lata po debiucie jest na nim notowanych aż 131 spółek. Tworząc NewConnect, GPW korzystała z dobrych praktyk giełdy brytyjskiej (rynek AIM) i skandynawskiej (First North). Kliknij tu, aby dowiedzieć się więcej o rynku NewConnect.

Kredyt technologiczny to sposób na zdobycie dodatkowych funduszy dla firm, które chcą inwestować w nowe technologie. Podstawowe warunki uzyskania kredytu są dwa – przedsiębiorstwo powinno być małe lub średnie, a technologia – innowacyjna. Więcej informacji o kredycie technologicznym tutaj.


powrót | do góry | strona główna | mapa serwisu | kalendarz | regulamin serwisu | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości