Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Rozwój działalności innowacyjnej
Rozwój działalności innowacyjnej

Innowacja to okazja do rozpoczęcia nowego biznesu – przypomina biznesowy guru Peter F. Drucker. Od okazji do realizacji jednak daleka droga. Barierą we wdrażania innowacji przez długi czas był przede wszystkim brak kapitału. Sytuacja zmienia się jednak na lepsze. Przedsiębiorcy mogą korzystać z bardzo różnorodnych instrumentów finansowych ukierunkowanych na wdrażanie innowacji, na badania i rozwój oraz na współpracę z naukowcami.

Na rozwój sfery badawczo-rozwojowej skierowanych jest kilkanaście różnego rodzaju programów finansownych zarówno z budżetu Państwa jak i z funduszy europejskich. Podobnie z wielu "źródeł" finansowych mogą korzystać przedsiębiorcy, którzy chcą korzystać ze wsparcia na dotyczących rozwoju swojej firmy, które odbywa się w oparciu o usługi doradcze i szkolenia lub też chronić swoją własność intelektualną.

Bon na innowacje to dobry sposób na sfinansowanie przez firmę usług wdrożeniowych lub rozwojowych świadczonych przez instytucje naukowe. Prowadzony przez PARP program ma na celu zacieśnienie współpracy mikro i małych firm ze sferą nauki. Wysokość wsparcia na dany projekt może sięgnąć 15 tys. zł. Informacje o naborze wniosków najlepiej śledzić bezpośrednio na stronie PARP. Więcej informacji o programie Bon na innowacje znajduje się na stronach Portalu Innowacji.

Rozwiązania podatkowe. Jak czytamy na Portalu Innowacji, rośnie zainteresowanie przedsiębiorców ulgami podatkowymi związanymi z zakupami innowacyjnych technologii. W grę wchodzi odliczenie od podstawy opodatkowania ceny zakupu nowej technologii od jednostek naukowych polskich lub zagranicznych (również od firm o statusie Centrum Badawczo-Rozwojowego) w wysokości sięgającej 50 proc. (mikro, małe i średnie firmy) lub 30 proc. (pozostałe podmioty) jej wartości. Czytaj więcej o ulgach podatkowych.

 

 

Autor tekstu: Krzysztof Garski


powrót | do góry | strona główna | mapa serwisu | kalendarz | regulamin serwisu | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości